اولین کنگره بین المللی تحول، تعالی و توسعه فولاد و معدن با رویکرد تولید ارزش آفرین با بکارگیری فناوری نوین نسل چهارم صنعت

این پست را به اشتراک بگذارید :

اولین کنگره بین المللی تحول، تعالی، و توسعه فولاد و معدن با رویکرد تولید ارزش آفرین با بکارگیری فناوری نوین نسل چهارم صنعت در 4 بهمن 1401 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما با حضور مدیران و کارشناس حوزه فولاد و معدن با مساعدت و همکاری مرکز متخصصین صنعت فولاد ایران برگزار گردید.

در این کنگره مدیران و کارشناسان در پنل های تخصصی اقدام به تشریح مسائل مربوط به این حوزه و ارائه راهکار ها نمودند.

برنامه پنل های تخصصی نسل چهارم صنعت
برنامه پنل های تخصصی نسل چهارم صنعت

نسل چهارم صنعت به مدل در حال ظهور سازماندهی فرآیندهای صنعتی با استفاده از ماشین های هوشمند و ارتباطات دیجیتال بین ماشین ها برای بهبود کنترل زنجیره تامین، کارایی تولید و معرفی اتوماسیون های جدید اشاره دارد.

فایل برخی از ارائه های به شرح ذیل تقدیم می گردد.

در آخرین پنل دکتر احسان ظفری، رییس مرکز متخصصین صنعت فولاد ایران در خصوص نقش نسل چهارم صنعت گفت:

اقتصاد نفتی تقریبا در حال کنار رفتن است و بایستی اقتصاد دانش‌بنیان را محقق کنیم. هدف این بوده که تفکر توسعه را به سمت فناوری‌های نو سوق بدهیم که این نوع تفکر دیر یا زود باید در مجموعه‌های ما اتفاق بیفتد.
JFE Steelو Nippon Steel ژاپن، کنسرسیومی تشکیل داده‌اند و انتقال فناوری‌ها را از طریق آن کنسرسیوم انجام می‌دهند.
_در صنعت فولاد کشور ما کجا را به عنوان هاب نوآوری داریم؟
_کجا را داریم که مشخص کند که کدام فناوری‌ها را لازم داریم و جزیره‌ای عمل نشود.
_مبارکه پیشگام است و واقعا جای تقدیر و تشکر دارد ولی آیا تجارب‌اش را در اختیار دیگران نیز قرار داده است؟
_به قدری آمده‌اند سیستم‌ها را وسیع کرده‌اند که اصلا چالاکی از بین رفته است؛ مگر نسل چهارم صنعت دلیل آن نیست که سیستم‌ها چالاک شود؟
_داشتن مرکز و داشتن بخش نوآوری همگی خوب است اما باید این مساله را به سمتی سوق بدهیم که از این فناوری‌ها بتوانیم استفاده کنیم.
_همگی می‌گوییم که عقب افتادیم، جایی نرفتیم، کاری نکردیم؛ خب بسم ا… باید بیاییم در میدان و اینکه فقط بایستیم و بگوییم ما عقب هستیم مشکلی را از ما حل نمی‌کند
_ما همیشه دنبال این حلقه مفقوده می‌گشتیم، در معاونت ریاست جمهوری بخش‌های فناوری داریم، مراکز دانش‌بنیان را داریم اما یک جایی را در صنعت فولاد لازم است به عنوان هاب انتقال تکنولوژی داشته باشیم که هم مورد حمات بحث‌های حاکمیتی باشد و هم خودمان قبول داشته باشیم که متخصصین ما قرار است که مسائل را در آن پیش ببرند مگر این نیست که نسل چهارم صنعت می‌آید و به بشر کمک می‌کند؛ مگر نه اینکه مفهوم توسعه همین است پس باید با هم همگراترشویم.
_ما باید به مرکز پژوهش‌های مجلس خوراک بدهیم؛ بایستی از تجارب یکدیگر استفاده کرده و در اختیار شرکت‌های دیگر قرار داده و همدل‌تر شویم؛ وقتی ما رشد می‌کنیم بقیه شرکت‌ها هم همگام با ما رشد کنند و باید همه با هم همگراتر شویم.
_ما مرکز متخصصین صنعت فولاد را تشکیل دادیم و هدف اصلی ما هم همین همگرایی است و می‌خواهیم اکوسیستم نوآوری را برای صنعت فولاد پیاده‌سازی کنیم.
_ما از شرکت‌های صنعتی، دانشگاهیان، متخصصین و افرادی که مهارت دارند دعوت می‌کنیم.
_فردی که مهارت دارد دلیلی ندارد که حتما در صنعت فولاد بوده باشد مثلا در کار هوش مصنوعی ورود می‌کنید الزاما نباید در صنعت فولاد کار کرده باشید ولی کسی که در این زمینه کار کرده باشد در صنعت فولاد می‌تواند نتیجه خوبی بگیرد اما به شرطی که از درون سیستم بدنه فولاد هم در کنار این تیم‌ها چیدمان کنیم یعنی یک بخش صنعتی داشته باشیم و یک بخش دانشگاهی و مهارتی.
_ما سعی کردیم این رسالت را در مرکز متخصصین پیاده کنیم و به کمک همه نیاز داریم.
_ما از همه برای حضور در این مرکز استقبال می‌کنیم.
_دوست داریم مبارکه بیاید و ما را کمک کند و بگوید برای تحول دیجیتال تا اینجا پیش رفته‌ایم و این تجارب را نیز در اختیار شما قرار می‌دهیم پیشگام بودن یعنی این؛ ما در این حوزه راهبر می‌خواهیم
_مرکز متخصصین صنعت فولاد تلاش می‌کند که این راهبری را پیش ببرد و ما به این مسیر ادامه خواهیم داد.
_پروژه های تحقیق و توسعه (بومی سازی) نیازمند تامین مالی و فاینانس است که در مرکز متخصصین در این مسیر در کنار شرکت‌ها خواهیم بود.
_در تلاش هستیم تا از تجارب شرکت‌های اروپایی و توسعه‌یافته استفاده کنیم.
_در تلاش هستیم تورهای تجارب فناوری را هم در این مرکز داشته باشیم.
_در تلاش هستیم تا مدیا (رسانه) تخصصی را نیز در حوزه فناوری داشته باشیم.

فایل پرزنت سازمان متخصصین صنعت فولاد توسط آقای دکتر ظفری ارائه گردید:

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

عضویت در خبرنامه

اطلاع از آخرین اخبار و مقالات ویستا آسمان

اخبار و مقالات مرتبط

Related news & articles

آکادمی ویستا

دسته بندی دیرگدازها بر اساس خواص و کاربردهای آن

دیرگدازها موادی هستند که در برابر حرارت و قرار گرفتن در معرض درجات مختلف تنش و کرنش مکانیکی، تنش و کرنش حرارتی، خوردگی/ فرسایش ناشی از جامدات، مایعات و گازها، انتشار گاز و سایش مکانیکی در دماهای مختلف مقاوم هستند. به زبان ساده، آنها را مصالح ساختمانی می دانند که قادر به تحمل دمای بالا هستند. دیرگدازها معمولاً مواد غیر آلی غیر فلزی با نسوز بیش از 1500 درجه سانتیگراد هستند. آنها متعلق به سرامیکهای درشت دانه با ریزساختار هستند که از دانه های درشت تشکیل شده است. ساختار اصلی آنها، grog درشت دانه است که با مواد ریز به هم وصل شده است.محصولات نسوز نوع خاصی از سرامیک ها هستند که با هر سرامیک معمولی تفاوت دارند، عمدتاً به دلیل ساختار دانه درشت آنها که توسط ذرات گروگ بزرگتر به هم وصل شده توسط مواد میانی ریزتر (پیوند) تشکیل شده است.

آکادمی ویستا

ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ و تأثیر پارامترهای فرآیند بر آن

با در نظر گرفتن ویژگی‌های غیر خطی مواد ریفورمرتیوب با تغییرات دما و تأثیر سیال داخل و خارج ریفورمرتیوب، پیشنهاد می‌کنیم یک مدل جفت‌کننده حرارتی-سیال جامد و روش محاسبه برای ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ ایجاد کنیم. تئوری کوپلینگ چند میدانی برای تجزیه و تحلیل و مطالعه توزیع تنش سیال در ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ تحت شرایط مختلف فرآیند، دمای ورودی مختلف و نرخ جریان ورودی متفاوت استفاده می‌شود. ما دریافتیم که در شرایط عملیاتی گرم، به عنوان دمای ورودی سیال با افزایش دمای ریفورمرتیوب، حداکثر تنش معادل ساختار کلی ریفورمرتیوب به تدریج کاهش یافت. با افزایش تدریجی سرعت جریان، حداکثر تنش معادل ریفورمرتیوب به تدریج کاهش و سپس افزایش یافت. در این مقاله، تمام پارامترهای تکنولوژیکی که برای ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ از شرایط واقعی تولید ناشی می‌شوند، بنابراین نتایج تحقیق مرجع خاصی برای تولید ایمن ارائه می‌کند.

Leave A Comment