نکات انبارش، جابجایی الکترودگرافیتی و استفاده از آن در کوره قوس الکتریکی

گرافیت ماده ای شکننده و با انعطاف پذیری محدود است که در ساخت الکترود گرافیتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای کاهش مصرف و هزینه، در انبارش، جابجایی و نصب الکترودهای گرافیتی در کوره قوس الکتریکی فولاد سازان باید دقت کاملی در این فرآیندها داشته باشند.

این پست را به اشتراک بگذارید :

برای کاهش مصرف و هزینه، در جابجایی الکترودگرافیتی انبارش ونصب در کوره قوس الکتریکی فولاد سازان باید دقت کاملی در این فرآیندها داشته باشند.گرافیت ماده ای شکننده و با انعطاف پذیری محدود است که در ساخت الکترود گرافیتی مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته 1- حمل و نقل الکترود گرافیتی: در فرآیند جابجایی الکترود گرافیتی باید بار با برزنت ضد باران پوشانده شود.

حمل و نقل الکترود گرافیتی

نکته 2- جابجایی با لیفتراک: هنگام جابجایی الکترودگرافیتی با لیفتراک مراقب باشید و از برخورد پالت ها به هم خودداری کنید. از متعادل بودن پالت های الکترود و تراز بودن آنها مطمئن باشید تا از افتادن یا شکستگی جلوگیری شود.

جابجایی با لیفتراک

نکته 3- بارگیری با احتیاط: هنگام بارگیری و تخلیه با لیفتراک، باید از تسمه اضافی استفاده شود و بهتر است مستقیماً از تسمه فولادی بسته بندی فولادی برای بلند کردن الکترود استفاده نشود.

بارگیری با احتیاط

نکته 4- انبارش با احتیاط: الکترود گرافیتی باید در جای خشک و تمیز نگهداری شود. هنگامی که در فضای باز انبار می شود، باید با برزنت ضد باران پوشانده شود و تعداد طبقه های ستون یا خرپا نباید از چهار طبقه بیشتر باشد.

انبارش با احتیاط

نکته5- اقدامات احتیاطی قبل از استفاده: الکترودها باید قبل از استفاده در کنار کوره الکتریکی خشک شوند. دما نباید بیش از 120 درجه سانتیگراد باشد و زمان آن نباید کمتر از 48 ساعت باشد.

اقدامات احتیاطی قبل از استفاده

نکته6- برش تسمه بسته بندی: هنگام استفاده از الکترود گرافیتی، باید از ابزارهای ویژه برای برش تسمه بسته بندی فولادی استفاده شود و از جرثقیل برای اینکار به هیچ عنوان استفاده نکنید.

برش تسمه بسته بندی

نکته7- احتیاط در نصب: لطفاً قبل از اتصال ابتدا رزوه های الکترود را تمیز کنید، سپس نوک نیپل را به یک انتهای الکترود بپیچانید. نخ را لمس نکنید و اتصال را مستقیماً در الکترود کار در کوره قرار ندهید.

احتیاط در نصب

نکته8- تمیز کردن رزوه الکترود: سیم فولادی، برس فلزی یا سنباده برای تمیز کردن زوه الکترود مجاز نیست و برای اینکار هوای فشرده بدون روغن و آب استفاده شود.

تمیز کردن رزوه الکترود

نکته9- مراقبت در بلند کردن: برای جلوگیری از شکستن رزوه، از قلاب ارتجاعی گردان استفاده کنید و بالشتک های نرم را زیر نوک نیپل الکترود قرار دهید.

مراقبت در بلند کردن

نکته10- احتیاط در اتصال: قبل از اتصال، رزوه پیچ الکترود را با هوای فشرده بدون روغن و آب تمیز کنید.

احتیاط در اتصال

نکته11- اتصال نیپل: هنگام اتصال، الکترود گرافیتی با محور مرکزی نوک نیپل که به آن متصل است، همتراز می شود.

اتصال نیپل

نکته12- بستن الکترود: با توجه به گشتاور اسمی به روش مکانیکی از آچار مخصوص برای محکم کردن الکترود استفاده کنید و در این فرایند تجهیزات فشار هیدرولیک یا فشار باد نیز باید در دسترس باشد.

بستن الکترود

نکته13- موقعیت گیره الکترود: نگهدارنده گیره (کلمپ) باید خارج از خط هشدار قرار گیرد. (توجه: کلمپ هرگز نباید در منطقه خط هشدار یا وسط الکترود قرار گیرد زیرا به راحتی باعث شکست الکترود می شود) کلمپ و رابط های الکترود باید به طور مرتب تمیز شوند تا ارتباط خوبی با الکترود حفظ شود. ژاکت آب خنک کننده کلمپ باید محکم باشد تا از نشت آب جلوگیری شود.

موقعیت گیره الکترود

نکته14- انتخاب الکترود: برای جلوگیری از شکست الکترود، از قرار دادن مواد و قراضه های عایق در کوره قوس الکتریکی پرهیز شود. جریان کاری الکترود باید مطابق با جریان مجاز اشاره شده در دستورالعمل باشد.

 انتخاب الکترود

نکته15- ذوب قراضه های درشت: برای جلوگیری از شکستن الکترود گرافیتی، قراضه های بزرگ را در قسمت پایین و قراضه های کوچک را در قسمت های بالایی قرار دهید.

ذوب قراضه های درشت

نکته16- گشتاور اتصال نوک نیپل: اگر دو قطب الکترود در تماس با هم نباشند یا در فشار بیش از حد منطبق شوند، ممکن است اثر بدی ایجاد کند.

گشتاور اتصال نوک نیپل

امیدواریم این مقاله توضیحات کاملی در زمینه جابجایی الکترودگرافیتی انبارش، و استفاده از الکترودهای گرافیتی در کوره قوس الکتریکی در اختیار شما قرار داده باشد برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

عضویت در خبرنامه

اطلاع از آخرین اخبار و مقالات ویستا آسمان

اخبار و مقالات مرتبط

Related news & articles

آکادمی ویستا

دسته بندی دیرگدازها بر اساس خواص و کاربردهای آن

دیرگدازها موادی هستند که در برابر حرارت و قرار گرفتن در معرض درجات مختلف تنش و کرنش مکانیکی، تنش و کرنش حرارتی، خوردگی/ فرسایش ناشی از جامدات، مایعات و گازها، انتشار گاز و سایش مکانیکی در دماهای مختلف مقاوم هستند. به زبان ساده، آنها را مصالح ساختمانی می دانند که قادر به تحمل دمای بالا هستند. دیرگدازها معمولاً مواد غیر آلی غیر فلزی با نسوز بیش از 1500 درجه سانتیگراد هستند. آنها متعلق به سرامیکهای درشت دانه با ریزساختار هستند که از دانه های درشت تشکیل شده است. ساختار اصلی آنها، grog درشت دانه است که با مواد ریز به هم وصل شده است.محصولات نسوز نوع خاصی از سرامیک ها هستند که با هر سرامیک معمولی تفاوت دارند، عمدتاً به دلیل ساختار دانه درشت آنها که توسط ذرات گروگ بزرگتر به هم وصل شده توسط مواد میانی ریزتر (پیوند) تشکیل شده است.

آکادمی ویستا

ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ و تأثیر پارامترهای فرآیند بر آن

با در نظر گرفتن ویژگی‌های غیر خطی مواد ریفورمرتیوب با تغییرات دما و تأثیر سیال داخل و خارج ریفورمرتیوب، پیشنهاد می‌کنیم یک مدل جفت‌کننده حرارتی-سیال جامد و روش محاسبه برای ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ ایجاد کنیم. تئوری کوپلینگ چند میدانی برای تجزیه و تحلیل و مطالعه توزیع تنش سیال در ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ تحت شرایط مختلف فرآیند، دمای ورودی مختلف و نرخ جریان ورودی متفاوت استفاده می‌شود. ما دریافتیم که در شرایط عملیاتی گرم، به عنوان دمای ورودی سیال با افزایش دمای ریفورمرتیوب، حداکثر تنش معادل ساختار کلی ریفورمرتیوب به تدریج کاهش یافت. با افزایش تدریجی سرعت جریان، حداکثر تنش معادل ریفورمرتیوب به تدریج کاهش و سپس افزایش یافت. در این مقاله، تمام پارامترهای تکنولوژیکی که برای ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ از شرایط واقعی تولید ناشی می‌شوند، بنابراین نتایج تحقیق مرجع خاصی برای تولید ایمن ارائه می‌کند.

Leave A Comment