پودر ریخته گری یا همان پودر قالب

در این مقاله برای بررسی اهمیت پودر ریخته گری یا همان پودر قالب ریخته گری مداوم که تعابیر متفاوتی در مورد آن وجود دارد، 12 سوال اساسی در مورد این ماده را مطرح میکنیم و پاسخ های آن ها را نیز در اختیار شما قرار خواهیم داد. شرکت ویستا اسمان تامین کننده انواع پودر قالب ریخته گری در گریدهای مختلف.

این پست را به اشتراک بگذارید :

در این مقاله برای بررسی اهمیت پودر ریخته گری یا همان پودر قالب ریخته گری مداوم که تعابیر متفاوتی در مورد آن وجود دارد، 12 سوال اساسی در مورد این ماده را مطرح میکنیم و پاسخ های آن ها را نیز در اختیار شما قرار خواهیم داد. شرکت ویستا اسمان تامین کننده انواع پودر قالب ریخته گری در گریدهای مختلف.

پودر ریخته گری = پدر قالب = پودر قالب ریخته گری
پودر ریخته گری = پدر قالب = پودر قالب ریخته گری

1. نقش پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مداوم چیست؟

در طی فرآیند تخلیه ، پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) یا گرانوله به طور مداوم به سطح فولادی ذوب شده قالب اضافه می شود که شار قالب نامیده می شود. پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری)  جنبه های عملکردی زیر را در پی دارد:

(1) عایق حرارتی برای جلوگیری از اتلاف گرما;

(2) جدا کردن هوا برای جلوگیری از ورود اکسیژن در هوا به فولاد مذاب برای ایجاد اکسیداسیون ثانویه که بر کیفیت فولاد تاثیر می گذارد;

(3) جذب و حل کردن آخال هایی که از فولاد ذوب شده به سطح مشکترک سرباره شناور می شوند تا فولاد ذوب شده را تصفیه کنند;

(4) لایه ای از فیلم سرباره بین دیوار قالب و پوسته جامد برای روانکاری وجود دارد که مقاومت در برابر اصطکاک را کاهش می دهد و از چسبندگی پوسته جامد و قالب مسی (تیوب مسی) جلوگیری می کند;

(5) پر کردن شکاف هوا بین پوسته خالی و قالب برای بهبود انتقال حرارت در قالب.

یک پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) خوب باید بتواند نقش پنج جنبه فوق را به طور کامل بازی کند تا به هدف بهبود کیفیت سطح صفحه ریخته گری و اطمینان از جریان صاف ریخته گری مداوم برسد.

انواع پودر ریخته گری
انواع پودر ریخته گری

2.شرایط لازم برای حالت ذوب پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) چیست؟

پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری)  اضافه شده به قالب در طول فرآیند ریخته گری مداوم باید عملکردهای پنج جنبه فوق را انجام دهد. پودر قالب باید دارای حالت ذوب تجویز شده باشد ، یعنی لایه به اصطلاح سرباره پودر-لایه سینتر شده یک مایع برای تشکیل روی سطح فولاد مذاب مورد نیاز است. ساختار به اصطلاح سه لایه سرباره.

پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری)  با نقطه ذوب کم (1100 ~ 1200 ° c) اضافه شده به سطح فولاد مذاب با دمای بالا (حدود 1500 ° c) قالب ، با تکیه بر فولاد مذاب برای تأمین گرما ، ضخامت خاصی از لایه پوشش سرباره مذاب (حدود 15 ~ 10)میلی متر را بر روی سطح فولاد مذاب تشکیل می دهد. ، انتقال حرارت فولاد مذاب به لایه سرباره کند می شود ، سرباره روی لایه سرباره مذاب گرم می شود و پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) با هم سینتر می شود تا به اصطلاح یک لایه متخلخل تشکیل شود (دما در 900 ~ 600 ° c). سرباره گرمای کمتر منتقل شده از فولاد مذاب را می پذیرد و دارای دمای پایین (<500 درجه سانتیگراد) است ، بنابراین پودری باقی می ماند و سطح فولاد مذاب را به طور مساوی می پوشاند و از اتلاف گرما توسط فولاد مذاب جلوگیری می کند و از ورود اکسیژن موجود در هوا به فولاد مذاب جلوگیری می کند.

در طول فرآیند طراحی ، به دلیل ارتعاش بالا و پایین قالب و حرکت رو به پایین پوسته سفت شده ، لایه سرباره مذاب روی سطح فولاد مذاب به طور مداوم از طریق فصل مشترک بین فولاد مذاب و دیوار تیوب مسی به فضای بین پوسته و تیوب مسی فشرده می شود. لایه ای از فیلم سرباره جامد روی سطح تشکیل می شود و لایه ای از فیلم سرباره مذاب روی سطح پوسته مذاب تشکیل می شود. این لایه از فیلم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری)  مذاب به عنوان روانکاری روی دیواره قالب و سطح پوسته خالی عمل می کند ، درست مانند افزودن روغن روانکاری هنگام چرخش شفت موتور. در عین حال ، فیلم سرباره شکاف هوا بین پوسته خالی و تیوب مسی را پر می کند ، مقاومت حرارتی را کاهش می دهد و انتقال حرارت کریستالیزه را بهبود می بخشد.

با پیشرفت فرآیندها ، سرباره مذاب روی سطح فولاد مذاب به طور مداوم مصرف می شود و لایه متخلخل به سطح فولاد مذاب می افتد و به یک لایه سرباره مذاب ذوب می شود. لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) به یک لایه متخلخل تبدیل می شود و سپس پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) جدید به قالب اضافه می شود. آن را در یک ساختار سه لایه نگه دارید ، بنابراین چرخه مصرف پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) محافظ ادامه خواهد داد.

3. چگونه به اصطلاح “ساختار سه لایه” پودر قالب (پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) ) را درک کنیم؟

برای بازی 5 عملکرد پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) ، لازم است یک “ساختار سه لایه” با پودر اضافه شده به سرباره قالب تشکیل دهید. کلید تشکیل “ساختار سه لایه” کنترل سرعت ذوب پودر است ، یعنی پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) اضافه شده به سطح فولاد نباید به طور همزمان به ذوب تبدیل شود ، بلکه به تدریج ذوب می شود. به همین دلیل ، ذرات کربن به طور کلی به عنوان تنظیم کننده سرعت ذوب به جریان قالب اضافه می شوند.

سرعت کنترل ذرات کربن در سرعت ذوب بستگی به نوع و مقدار ذرات کربن اضافه شده دارد. کربن یک ماده مقاوم در برابر درجه حرارت بالا است. پودر کربن بسیار ریز در اطراف ذرات پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) جذب می شود که ذرات پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) را از یکدیگر جدا می کند تا مانع تماس و همجوشی بین مواد پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) شود و سرعت ذوب را کند کند. اگر افزودن پودر کربن ناکافی باشد و دمای لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) به دمای سینترینگ مواد سرباره نرسیده باشد ، ذرات کربن سوخته شده اند ، لایه سینترینگ توسعه یافته است ، سرعت ذوب بیش از حد سریع است و لایه سرباره مذاب بیش از حد ضخیم است. اگر پودر کربن بیش از حد اضافه شود ، پس از ذوب شدن کامل پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) ، برخی از ذرات کربن هنوز وجود خواهند داشت و لایه متخلخل کوچک می شود و ضخامت لایه متخلخل بیش از حد نازک می شود. هنگامی که مقدار پودر کربن متوسط است ، برخی از ذرات کربن در لایه متخلخل سوزانده می شوند و قسمت باقی مانده سرباره هنوز به طور موثر توسط ذرات کربن کنترل می شود ، به طوری که یک لایه متخلخل و یک لایه سرباره مایع با ضخامت مناسب به دست می آید.

دو نوع مواد کربن وجود دارد: گرافیت و کربن سیاه. ذرات گرافیت درشت ، با اندازه ذرات 60-80μm هستند و اثر جداسازی و عقب ماندگی آنها ضعیف است ، اما دمای اکسیداسیون اولیه بالاتر است (حدود 560 ° c) ، سرعت اکسیداسیون کند است و توانایی کنترل سرعت ذوب در منطقه دمای بالا قوی است. کربن سیاه دارای ساختار بی شکل است ، با ذرات بسیار ریز (0.06~0.xn 1 10m-yyc) ، جداسازی قوی و عقب ماندگی ، دمای اکسیداسیون اولیه پایین (500 ° c) و سرعت اکسیداسیون سریع. بنابراین ، کربن سیاه در منطقه دمای پایین لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری)  است. سرعت ذوب قوی است و کارایی کنترل در منطقه دمای بالا کم است. حتی اگر دوز افزایش یابد ، اثر بهبود محدود است.

به طور کلی ، مقدار پودر کربن اضافه شده 4 تا 7 درصد است.

شرکت ویستا آسمان تامین کننده انواع پور ریخته گری
شرکت ویستا آسمان تامین کننده انواع پور ریخته گری

4. چه عواملی بر جذب مواد در فولاد ذوب شده توسط جریان پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) تاثیر می گذارند ؟

تزریق از طریق نیم نازل غوطه وری SEN باعث حرکت همرفتی فولاد مذاب در قالب می شود و آخال های شناور بر روی فصل مشترک سرباره قالب ممکن است به دلیل نوسان سطح مذاب قالب در پوسته جامد شده وارد شوند و در نتیجه آخال های زیر پوستی مقطع ریخته شده یا سرباره آخال های سطحی بر کیفیت سطح تأثیر می گذارد. بنابراین ، امید است که آخال شناور تا فصل مشترک سرباره فولادی به سرعت توسط لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب جذب و حل شود.

برای اینکه آخال ها به سرعت به فصل مشترک سرباره فولادی منتقل شوند ، این فرآیند با: (1) منطقه تماس رابط سرباره فولادی تعیین می شود;

(2) ویسکوزیته پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب;

(3) توانایی سرباره برای حل کردن آخال ها.

به عبارت دیگر ، هرچه سیالیت سرباره بهتر باشد و منطقه تماس پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) فولادی بزرگتر باشد ، ورود آخال به سرباره آسان تر است. تا زمانی که آخال ها وارد سرباره شوند ، پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) می تواند به سرعت جذب و حل شود و توانایی پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) برای حل آخال ها عمدتا توسط ترکیب شیمیایی آن تعیین می شود ، یعنی محتوای CaO و SiO2 (CaO ٪ /SiO2 ٪ قلیایی نامیده می شود) و محتوای اصلی Al2O3. تست تولید اشاره کرد که قلیایی افزایش می یابد ، سرباره شامل Al2O3 را حل می کند. هنگامی که قلیایی بیش از 1.1 است ، توانایی حل Al2O3 کاهش می یابد ؛ محتوای اصلی Al2O3 در سرباره بیش از 10 ٪ است و سرباره Al2O3 را به سرعت حل می کند. بنابراین ، هنگام تهیه شار قالب ، نسبت CaO٪ به SiO2٪ سرباره باید 0.9-1.0 باشد و محتوای اصلی Al2O3 باید تا حد ممکن کم باشد ، به طور کلی کمتر از 10٪.

توانایی لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب روی سطح فولاد مذاب قالب برای حل آخال Al2O3 چقدر است؟

 مطالعات اشاره کرده اند: هنگامی که CaO% / SiO2%=0.9 ~ 1.0 ، محتوای Al2O3 در پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) بیش از 20 ٪ است و ترکیبات نقطه ذوب بالا رسوب می کنند و باعث سرباره می شوند زیرا نقطه ذوب افزایش می یابد ، ویسکوزیته افزایش می یابد و دیگر نمی توان آخال شناور را جذب کرد.

با این حال ، در طول فرآیند تخلیه ، پودر قالب ریخته گری (پودر ریخته گری) به طور مداوم مصرف می شود و گنجاندن شناور به طور مداوم جذب می شود ، به طوری که سرباره توسط Al2O3 غنی می شود. برای اینکه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) توانایی خوبی برای جذب Al2O3 بدون تغییر عملکرد سرباره داشته باشد ، می توان اقدامات زیر را انجام داد:

(1) هنگام تهیه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) ، مواد اولیه مناسب را انتخاب کنید و محتوای Al2O3 را در سرباره اصلی تا حد ممکن کاهش دهید ؛

(2) مصرف پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) و محتوای Al2O3 را در سرباره رقیق شده افزایش دهید;

(3) Al2O3 در طول فرآیند تخلیه در پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) غنی می شود و می توان از کریستالیزر برای جایگزینی سرباره استفاده کرد.

5. ضخامت لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب  قالب و روش های اندازه گیری آن چه عوارضی دارد ؟

برای دستیابی به یک اثر استفاده خوب ، پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) باید کافی داشته باشد که نیازهای واقعی را برآورده می کند. اگر لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب خیلی ضخیم یا خیلی نازک باشد ، مقطع فولادی تولیدی (اسلب، بلوم، بیلت) دارای ترک های طولی سطحی خواهد بود. اگر سرعت کشیدن مقطع 1.2 ~ 1.5 متر در دقیقه باشد ، ضخامت لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب کمتر از 5 میلی متر است ، ترک های طولی مقطع بدیهی است (از 50 میلی متر در متر تا 200 میلی متر در متر) ، ضخامت لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مایع 6-15 میلی متر است و ترک های طولی تقریبا از بین می روند ، لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مایع بیش از 20 میلی متر است و ترک های طولی افزایش یافته است.

ضخامت لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب کمتر از یک مقدار خاص است و حلقه سرباره تشکیل شده در امتداد حاشیه قالب کانال بین پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) منیسک را که به داخل پوسته خالی و تیوب مسی جریان دارد مسدود می کند ، به طوری که پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب نمی تواند به آرامی به سطح پوسته خالی جریان یابد و یکنواخت ایجاد کند فیلم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) ممکن است باعث ترک های طولی در سطح مقطع ریخته شده مربوطه شود.

 بنابراین ضخامت پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مورد نیاز برای عبور پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) از کانال پایین دست منیسک بدون مسدود شدن چقدر است؟

 طبق محاسبات نظری ، سرعت کشیدن کمتر از lm/min است ، ضخامت لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) 5-7 میلی متر است و سرعت کشیدن بیشتر از lm/min است. حداقل ضخامت لایه سربراه مذاب 7 تا 15 میلی متر است. این با ضخامت لایه سرباره مذاب مهم اندازه گیری شده در عمل تولید سازگار است.

روش اندازه گیری ضخامت لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب در تولید: یک سیم فولادی و یک سیم مسی (یا سیم آلومینیومی) را به هم ببندید و در لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) قالب قرار دهید. از آنجا که دمای پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب بالاتر از نقطه ذوب مس است ، سیم مسی ذوب می شود ، طول سیم مسی ذوب شده را اندازه گیری کنید که برابر با ضخامت لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب است. از آنجا که دمای فولادی مذاب در هر نقطه از بخش قالب مقطع تولیدی متفاوت است (مانند ناحیه نازل غوطه ور و لبه قالب) ، ضخامت لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب نیز متفاوت است ، بنابراین می توان ضخامت لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب را در موقعیت های مختلف اندازه گیری کرد.

6.پودر قالب چگونه اثر روان کننده ای دارد ؟ (پودر قالب=پودر قالب ریخته گری=پودر ریخته گری)

در طول فرآیند تخلیه ، قالب بالا و پایین می لرزد و بیلت ریخته گری به سمت پایین حرکت می کند و باعث ایجاد اصطکاک بین سطح پوسته جامد شده و دیواره تیوب می شود و باعث می شود پوسته بیلت با دیوار مس متصل شود که مقاومت در برابر حرکت رو به جلو را افزایش می دهد و موارد سنگین باعث ترک خوردگی پوسته می شوند. بنابراین ، روانکاری باید بین پوسته خالی و دیواره تیوب مسی انجام شود و این اثر فقط با پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) قابل تحقق است.

برای اطمینان از روانکاری خوب ، باید یک لایه فیلم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب با خواص مناسب و ضخامت یکنواخت بین پوسته جامد شده و دیواره تیوب مسی وجود داشته باشد. لایه سرباره مذاب روی سطح مذاب فولاد قالب منبع تأمین مداوم فیلم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب است. به همین دلیل ، لازم است اطمینان حاصل شود که عبور بین پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب در نزدیکی منیسک کریستالیزر به داخل پوسته خالی جریان می یابد و تیوب مسی مسدود می شود و توسط حلقه سرباره اطراف دیوار مس مسدود نمی شود.

بنابراین فیلم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) روان کننده چگونه تشکیل می شود ؟

 هنگامی که فولاد مذاب در قالب ریخته می شود ، پوسته جامد اولیه تشکیل می شود. هنگامی که پودر پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) محافظ به سطح مذاب اضافه می شود ، پودر پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) ذوب می شود تا یک لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب تشکیل شود. پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) خنک می شود تا یک حلقه سرباره ایجاد شود. همانطور که کریستالیزر به سمت پایین حرکت می کند ، پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) به تدریج بین پوسته و دیواره تیوب مسی فشرده می شود تا کاملا پر شود. دمای دیواره تیوب مسی کم است ، پوسته پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) در طرف نزدیک به دیواره تیوب مسی یک پوست پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) جامد باقی می ماند ، در حالی که دمای سطح پوسته متراکم بالا است و پودر قالب در طرف نزدیک به پوسته جامد یک فیلم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب با سیالیت است. به این ترتیب ، فیلم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب بین دیوار تیوب مسی و پوسته قالب صاف می شود ، که با بیرون کشیدن مقطع ریخته شده مصرف می شود ، در حالی که پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) جامد متصل به دیوار تیوب مسی اساسا با ارتعاش قالب مصرف نمی شود. در حالی که فیلم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) به طور مداوم مصرف می شود ، پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب سطح فولادی ذوب شده به طور مداوم از طریق کانال منیسک به سمت پایین پر می شود و یک فیلم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مایع پایدار تشکیل می دهد.

ضخامت فیلم سرباره مربوط به ویسکوزیته سرباره ، سرعت کشیدن ، لرزش قالب و سایر عوامل است. با دانستن اینکه ویسکوزیته پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) ثابت است ، سرعت کشش افزایش می یابد و ضخامت فیلم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) افزایش می یابد  به طور کلی ، ضخامت فیلم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) 50-200μm است و مصرف پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) 0.4-0.6 کیلوگرم در تن است. بنابراین ، برای روانکاری فیلم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) به پوسته جامد در بهترین حالت ، ضخامت فیلم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) ، مصرف پودر قالب و ویسکوزیته پودر ریخته گری باید به درستی مطابقت داشته باشد. هنگامی که ارتعاش قالب ثابت است ، ویسکوزیته (ثالثا) و سرعت کشش (V) باید به درستی مطابقت داشته باشند. ویسکوزیته پایین و سرعت پایین ریخته گری ، یا ویسکوزیته بالا و سرعت ترسیم بالا توصیه نمی شود. محصول این دو به عنوان یک شاخص برای ارزیابی وضعیت روانکاری است ، اگر مقدار ± * V بیش از حد کوچک یا بیش از حد بزرگ باشد ، به این معنی است که ضخامت و مصرف فیلم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) نامناسب است و وضعیت روانکاری ضعیف است.

7. اصول طراحی ترکیب پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) چیست؟

برای تحقق بخشیدن به پنج عملکرد پودر قالب ریخته گری ، کلید این است که پودر ریخته گری را از ترکیب مناسب تشکیل دهید. پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) که به طور گسترده در ریخته گری مداوم استفاده می شود بر اساس سیستم پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) متشکل از ترکیب سه گانه CaO-SiO2-Al203 است. و حاوی مقدار مناسب Na2O ، CaF2 ، K20 و سایر ترکیبات است. این نوع پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) پس از ذوب شدن ، پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب ضعیف اسیدی یا خنثی است که قابلیت تر کنندگی خوبی به فولاد مذاب دارد و ویسکوزیته سرباره با دما به آرامی تغییر می کند. پودر قالب ریخته گری مداوم اساسا از سه ماده تشکیل شده است:

(1)پودر ریخته گری بازی. پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری)  بازی حاوی CaO ، SiO2 ، Al203. طبق نمودار فاز سه گانه CaO-SiO2-Al203 ، محدوده ترکیب این سه ترکیب عبارتند از: Ca0 10 ~ 38 ٪ ، Si0240 ~ 60 ٪ ، Al203 کمتر از 10٪. نقطه ذوب بالاتر از 1300 درجه سانتیگراد است.

(2)جریان. مانند Na2O ، CaF2 می تواند نقطه ذوب و ویسکوزیته پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) را کاهش دهد. با توجه به وضعیت منابع ، LiO2 ، K20 ، BaO ، NaF ، B2O3 و غیره. همچنین می تواند به عنوان شار استفاده شود و مقدار افزودن به نقطه ذوب پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) بستگی دارد.

(3) تنظیم کننده ها. ذرات کربن تنظیم کننده نرخ ذوب هستند. میزان اضافه سازی 5 تا 7 درصد است.

با توجه به الزامات گرید فولاد ، محتوای ترکیبی مناسب از پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) از طریق آزمایشات تعیین می شود.

8. مواد اولیه اصلی مورد استفاده در تهیه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) چیست؟

مواد اولیه مورد استفاده برای تهیه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) محافظ عبارتند از: مواد معدنی طبیعی ، زباله های صنعتی و محصولات صنعتی. مواد اولیه که به عنوان مواد اولیه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) استفاده شده اند عبارتند از: سیمان ، کلینکر سیمان ، ولاستونیت ، فلدسپات ، کوارتز ، خاکستر دودکش نیروگاه ، سرباره کوره بلند ، سرباره سفید کوره الکتریکی و غیره. به عنوان مواد شار کمکی ، کاوستیک ، فلورایت ، باریت ، کرایولیت ، بوراکس ، کربنات لیتیوم و غیره وجود دارد. تنظیم کننده های نرخ ذوب شامل گرافیت طبیعی ، کربن سیاه ، آهک سیاه و غیره است.

9.تاثیر جریان قالب بر کیفیت  محصولریخته گری مداوم چیست؟

پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) به سطح فولادی ذوب شده قالب اضافه می شود. کیفیت پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) عمدتا بر کیفیت سطح اسلب ریخته گری تأثیر می گذارد:

(1) ترک های طولی روی سطح صفحه ریخته گری: ترک های طولی از ناهمواری ضخامت صفحه اولیه در ناحیه منیسک قالب سرچشمه می گیرند. پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب روی سطح فولاد مذاب حتی نمی تواند در اطراف صفحه ریخته گری جریان یابد و توزیع شود و در نتیجه ضخامت ناهموار پوسته جامد شده ایجاد می شود. غلظت تنش احتمالا در قسمت نازک تر پوسته خالی رخ می دهد. هنگامی که تنش بیش از مقاومت دمای بالا پوسته جامد شود ، ترک ها رخ می دهد.

این مطالعه اشاره کرد که لایه پودر ریخته گری (پودر قالب ریخته گری) مذاب روی سطح فولاد مذاب قالب در 5 تا 15 میلی متر نگهداری می شود که می تواند ترک های طولی روی سطح مقطع فولادی (مانند اسلب) را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. ترک طولی نیز مربوط به ویسکوزیته سرباره (ثالثا) ، سرعت ذوب (tf) و سرعت ریخته گری (V) است. یک پژوهشگر اشاره کرد: هر چه نسبت tf=1 بزرگتر باشد ، شاخص شکاف طولی کوچکتر است. به عنوان مثال ، درجه حرارت پودر ریخته گری (پودر قالب = پودر قالب ریخته گری) 1300 ° c ، ثالثا / tf=1 ، شاخص ترک طولی 6 ، ثالثا / tf=2 و شاخص ترک طولی 0 است.

(2) آخال پودر ریخته گری (پودر قالب = پودر قالب ریخته گری)  : آخال پودر ریخته گری (پودر قالب = پودر قالب ریخته گری) را می توان به آخال پودر ریخته گری (پودر قالب = پودر قالب ریخته گری) سطحی و آخال پودر ریخته گری (پودر قالب = پودر قالب ریخته گری) زیر مذاب تقسیم کرد. اندازه آخال سرباره متفاوت است. از چند میلی متر تا ده میلی متر ، عمق آخال  پودر ریخته گری (پودر قالب = پودر قالب ریخته گری) روی سطح نیز متفاوت است. آخال پودر ریخته گری (پودر قالب = پودر قالب ریخته گری) به طور جدی به کیفیت سطح محصول آسیب می رساند ، بنابراین باید قبل از پردازش حرارتی برداشته شود.

پوسته قالب در پودر ریخته گری (پودر قالب = پودر قالب ریخته گری) دخیل است که منبع مهمی از آخال پودر ریخته گری (پودر قالب = پودر قالب ریخته گری) است. به عنوان مثال ، لکه های پودر ریخته گری (پودر قالب = پودر قالب ریخته گری) در سطح پوسته خالی ایجاد می شود ، جایی که هدایت حرارتی ضعیف است و پوسته متراکم نازک است و “نقطه داغ” با دمای بالا را تشکیل می دهد ، که یکی از دلایل شکستن پوسته قالب است.

ترکیب آخال پودر ریخته گری (پودر قالب = پودر قالب ریخته گری) در سطح اسلب ریخته گری عمدتا آنورتیت و فلدسپات کلسیم است. A12O3 در این دو ترکیب بیش از 20 ٪ است و نقاط ذوب آنها 1550 درجه سانتیگراد و 1590 درجه سانتیگراد است که جمع شدن پودر ریخته گری (پودر قالب = پودر قالب ریخته گری) آسان است. سطح مذاب در کریستالیزر بیش از حد نوسان می کند ، نیم نازل غوطه وری (SEN) بیش از حد کم عمق قرار می گیرد و پودر ریخته گری (پودر قالب = پودر قالب ریخته گری) با چرخش سطح مذاب کشیده می شود.

در قسمت دوم به ادامه این موضوع خواهیم پرداخت

جهت ثبت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

عضویت در خبرنامه

اطلاع از آخرین اخبار و مقالات ویستا آسمان

اخبار و مقالات مرتبط

Related news & articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *