تجهیزات کنترل سطح مذاب قالب مسی در ریخته گری مداوم

در فرآیندهای ریخته گری مداوم، تجهیزات کنترل سطح مذاب درون قالب مسی، یکی از مهمترین تجهیزات جهت جلوگیری از خطرات و خسارات است.

این پست را به اشتراک بگذارید :

در فرآیند ریخته گری مداوم، مذابی که درون تیوب مسی قرار دارد باید در ارتفاع خاصی از لبه قالب نگه داری شود. در عمل شرایط همواره یکسان نیست و سطح مذاب درون قالب با نوسان های بسیاری روبرو است. چنانچه سطح مذاب درون قالب از حد خاصی فراتر رود می تواند منجر به سرریز مذاب و وارد نمودن خسارات جبران‌ناپذیر به نیروی انسانی و کارخانه فولادسازی شود. در بسیاری از کارخانه ها برای جلوگیری از سرریز مذاب و جلوگیری از خطرات، عموما سرعت ریخته گری را کاهش می دهند؛ این روش به دلیل کاهش بازده تولید روش مناسبی محسوب نمی‌شود. روش مناسب استفاده از تجهیزات کنترل سطح قالب مسی است.

بسیاری از کارخانه های فولادی سال هاست که از تجهیزات کنترل سطح استفاده می کنند. بدیهی است با پیشرفت دانش این نوع تجهیزات نیز پیشرفت داشته اند و در عمل مکانیزم های عملکردی آن ها کاملا متحول شده است. امروزه جدیدترین و مناسبترین روش کنترل سطح قالب استفاده از تجهیزات جریان گردابی (Eddy Current) است.

تجهیزات نوین کنترل سطح قالب

امروزه نوین ترین تجهیزات موجود در زمینه کنترل سطح تیوب مسی طراحی شده اند تا از هرگونه خسارات و صدمات به نیروی انسانی و تجهیزات در کارخانه های فولادسازی جلوگیری شود. با اطمینان خاطر از حذف خطرات احتمالی، می توان سرعت ریخته گری را در بالاترین حد ممکن قرار داد و از این طریق بازده تولید کارخانه افزایش می یابد. این تجهیزات در چند مرحله فرآیند ریخته گری را کنترل می‌کند. ابتدا از طریق سنسور، ارتفاع سطح مذاب درون قالب اندازه گیری می‌شود. این گزارش بالا بودن سطح مذاب علاوه بر اینکه بر روی مانیتور گزارش داده می شود به دستگاه دیگری نیز برای کاهش سرعت ریخته گری مذاب ارسال می شود. به محض بالا رفتن سطح مذاب، فرمان کاهش سرعت ریخته گری به استوپر منتقل شده و با جلوگیری از عبور جریان مذاب، سطح مذاب درون قالب تا حد لازم کاهش می‌یابد.

تصاویری از تجهیزات کنترلی نوین در فرآیند ریخته گری مداوم

کلیات تجهیزات سنسور کنترل سطح قالب مسی ریخته گری مداوم فولاد
کلیات تجهیزات سنسور کنترل سطح قالب
انواع سنسور کنترل سطح قالب مسی ریخته گری مداوم فولاد
انواع سنسور کنترل سطح قالب

ویژگی های تجهیزات نوین کنترل سطح مذاب

این سنسورهای نوین مزایای زیادی دارند که مهمترین آنها در لیست زیر مشاهده می کنید.

  • نصب و نگهداری آسان
  • طراحی مناسب و بادوام، راه‌اندازی آسان
  • کالیبراسیون سریع و آسان
  • راه اندازی خودکار
  • بک آپ سنسور
  • سنسورهای تکی و دوتایی

کنترل سطح قالب مسی جریان گردابی ریخته گری مداوم فولاد تیوب مسی
برد الکترونیک سنسور کنترل سطح قالب مسی ریخته گری مداوم

لازم است که این سنسورها نصب آسانی داشته باشند تا اپراتورهای صنعتی در کارخانه های فولادسازی بتوانند به آسانی فرایند نصب را انجام دهند؛ از همین رو این نکته در طراحی و ساخت این تجهیزات کنترلی نوین در نظر گرفته شده است. از طرف دیگر می‌دانیم که شرایط کاری این دستگاه ها در محیط کارخانه فولادسازی با آسیب های فراوانی روبروست بنابراین این دستگاه‌ها بسیار مقاوم و با دوام ساخته شده اند. این سنسور ها با توجه به اینکه ممکن است در انواع قالب ها با نوع مقاطع و ابعاد مختلف به کار روند این سنسورها در مدل های تکی و دوتایی طراحی شده است؛ در واقع این سنسورها همچون سنسورهای قدیمی محدودیت خاصی در ابعاد قالب ندارند و می‌توانند در انواع قالب‌ها (بیلت، اسلب، بلوم و …) با سایز های مختلف به کار روند.

مشخصات فنی سنسور های تعیین سطح مذاب درون قالب

مشخصات فنی سنسور های تعیین سطح مذاب درون قالب

نکته بسیار مورد توجه در این تجهیزات این است که پودر روانکار تاثیری در عملکرد این تجهیزات ندارد و اختلالی در آن وارد نمی‌کند. همانطور که در مشخصات فنی این سنسورها مشاهده می‌شود این سنسورها قابلیت تنظیم زمان پاسخگویی بین 50 تا 2000 میلی ثانیه را دارند. این سنسورها بسیار دقیق هستند و دقت اندازه گیری آن‌ها در بازه 0.1% قرار دارد. بازه اندازه گیری این تجهیزات بین 0 تا 160 میلیمتر می‌باشد.

در تصویر زیر مقایسه بین دقت عملکردی دستگاه نوین و قدیمی در این زمینه را مشاهده می‌کنید:

مقایسه سنسورهای قدیمی و جدید

جدول مقایسه سنسور قدیمی و جدید کنترل سطح مذاب قالب مسی:

جدول مقایسه سنسور قدیمی و جدید کنترل سطح مذاب قالب مسی

سنسورهای کنترل سطح قالب می‌تواند با برخی تجهیزات جانبی همچون دستگاه لیزر تشخیص ضخامت پودر استفاده شود. بنابراین کنترل ضخامت پودر روی سطح قالب که تشخیص و تعیین آن در شرایط دشوار کاری قالب تاکنون به صورت غیر دقیق و تخمینی صورت میگرفت، از این پس با کمک این تجهیزات به آسانی قابل تنظیم است.

سنسور لیزر اندازه‌گیری ضخامت پودر قالب
لیزر اندازه‌گیری ضخامت پودر قالب

جهت اطلاعات بیشتر در زمینه تهیه دستگاه کنترل سطح مذاب و تجهیزات جانبی با ما تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه

اطلاع از آخرین اخبار و مقالات ویستا آسمان

اخبار و مقالات مرتبط

Related news & articles

آکادمی ویستا

دسته بندی دیرگدازها بر اساس خواص و کاربردهای آن

دیرگدازها موادی هستند که در برابر حرارت و قرار گرفتن در معرض درجات مختلف تنش و کرنش مکانیکی، تنش و کرنش حرارتی، خوردگی/ فرسایش ناشی از جامدات، مایعات و گازها، انتشار گاز و سایش مکانیکی در دماهای مختلف مقاوم هستند. به زبان ساده، آنها را مصالح ساختمانی می دانند که قادر به تحمل دمای بالا هستند. دیرگدازها معمولاً مواد غیر آلی غیر فلزی با نسوز بیش از 1500 درجه سانتیگراد هستند. آنها متعلق به سرامیکهای درشت دانه با ریزساختار هستند که از دانه های درشت تشکیل شده است. ساختار اصلی آنها، grog درشت دانه است که با مواد ریز به هم وصل شده است.محصولات نسوز نوع خاصی از سرامیک ها هستند که با هر سرامیک معمولی تفاوت دارند، عمدتاً به دلیل ساختار دانه درشت آنها که توسط ذرات گروگ بزرگتر به هم وصل شده توسط مواد میانی ریزتر (پیوند) تشکیل شده است.

آکادمی ویستا

ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ و تأثیر پارامترهای فرآیند بر آن

با در نظر گرفتن ویژگی‌های غیر خطی مواد ریفورمرتیوب با تغییرات دما و تأثیر سیال داخل و خارج ریفورمرتیوب، پیشنهاد می‌کنیم یک مدل جفت‌کننده حرارتی-سیال جامد و روش محاسبه برای ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ ایجاد کنیم. تئوری کوپلینگ چند میدانی برای تجزیه و تحلیل و مطالعه توزیع تنش سیال در ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ تحت شرایط مختلف فرآیند، دمای ورودی مختلف و نرخ جریان ورودی متفاوت استفاده می‌شود. ما دریافتیم که در شرایط عملیاتی گرم، به عنوان دمای ورودی سیال با افزایش دمای ریفورمرتیوب، حداکثر تنش معادل ساختار کلی ریفورمرتیوب به تدریج کاهش یافت. با افزایش تدریجی سرعت جریان، حداکثر تنش معادل ریفورمرتیوب به تدریج کاهش و سپس افزایش یافت. در این مقاله، تمام پارامترهای تکنولوژیکی که برای ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ از شرایط واقعی تولید ناشی می‌شوند، بنابراین نتایج تحقیق مرجع خاصی برای تولید ایمن ارائه می‌کند.

Leave A Comment