آیا وقت آن فرا رسیده است که چین به فولادسازی با کوره قوس الکتریکی روی آورد؟

این پست را به اشتراک بگذارید :

سنگ آهن و ضایعات فولادی دو ماده اولیه اصلی مورد استفاده در تولید فولاد هستند و می توانند جایگزین یکدیگر شوند. چین از سال 2003 بزرگترین واردکننده سنگ آهن در جهان بوده است. در سال 2017 واردات این کشور به رکورد جدید 1075 میلیون تن رسید. چین همچنین در یک دهه گذشته واردات ضایعات فولادی داشته و واردات سالانه آن تقریباً دو میلیون تن در سال است. (صادرات قراضه در همان دوره تقریباً صفر بوده است)

با این حال در سال 2017، صادرات ضایعات فولاد چین به طور ناگهانی به 2.3 میلیون تن رسید و این نظریه را برانگیخت که آیا چین باید فولاد سازی با کوره قوس الکتریکی از ضایعات فولادی داخلی خود را بیشتر کند یا نه؟ امروزه فناوری فولاد سازی به روش کوره قوس الکتریکی حدود 6.5% از تولید فولاد چین را تشکیل می دهد، در حالی که حدود 45% در سایر نقاط جهان تولید می شود.

در این زمینه، دیدگاه هایی را در مورد آینده کوره های قوس الکتریکی در چین به بیان میکنیم:

  1. قراضه فولاد چین در حال حاضر هنوز با کمبود مواجه است و جهش صادرات قراضه به دلیل بسته شدن تعداد زیادی کوره های القایی منسوخ شده که 100٪ ضایعات فولادی را به عنوان مواد اولیه استفاده می کنند می باشد.
  2. در میان مدت و بلندمدت، ضایعات فولاد داخلی چین به دلیل رشد سریع مصرف فولاد چین که در دو دهه گذشته شاهد آن بودیم به سرعت افزایش می یابد. قراضه فولادی داخلی چین به احتمال زیاد ظرف چند سال می تواند تقاضای فولادسازی چین را برطرف کند، اما مازاد عرضه در 15 سال آینده را نیز شاهد خواهیم بود.
  1. تنگنای برق برای چین در استفاده از کوره های قوس الکتریکی در دو دهه گذشته وجود داشت اما با این حال، از حدود سه سال پیش برق فراوان شده و حتی در برخی از استانها مازاد برقی نیز گزارش شده است.
  2. مقررات زیست محیطی در چین سخت تر و علاوه بر این سیستم تجارت کربن چین به طور رسمی در ژانویه 2018 راه اندازی شده است. این نشان می دهد که عملیات فرآیند کوره بلند و کوره اکسیژنی با استفاده از سنگ آهن در مقایسه با کارخانه هایی که از فرایند فولاد سازی با کوره قوس الکتریکی استفاده می کنند، مالیات های زیست محیطی بالاتری را متحمل خواهند شد.
  3. صنعت فولاد چین در مورد جایگزینی یا عدم جایگزینی کوره اکسیژنی با کوره قوس الکتریکی دچار مشکل است. یکی از دلایل اصلی عدم جایگزینی آنها این است که اکثر کوره های فولادی چینی کوره بلند و کوره اکسیژنی با راندمان بالا و شدت کم هستند و بیش از نیمی از آنها فقط در 10-15 سال گذشته ساخته شده اند. این بدان معناست که جایگزینی کوره های اکسیژنی با کوره بلند بار مالی زیادی بر فولادسازان خواهد داشت و بازده اقتصادی را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
  4. جایگزینی برخی از کوره های اکسیژنی با کوره قوس الکتریکی در پاسخ به افزایش ضایعات موجود، دیر یا زود اتفاق می افتد. فولادسازان مختلف در مناطق مختلف بسته به در دسترس بودن ضایعات فولادی و برق در مناطق خود، باید استراتژی های متفاوتی داشته باشند.
  5. در درازمدت، نیاز به توسعه فناوری جدیدی است که بتواند بین سنگ آهن و ضایعات فولادی انعطاف پذیری ایجاد کند تا با نوسانات عرضه مواد اولیه مختلف و تغییر مقررات زیست محیطی مقابله کند.

برای جمع‌بندی، از نقطه‌نظر قراضه و منبع تغذیه برق، قطعا جایی برای صنعت فولاد چین وجود دارد که سهم خود از ظرفیت فولاد سازی با کوره قوس الکتریکی را افزایش دهد. با توجه به این که در فولاد سازی با کوره اکسیژنی می توان تا 30٪ و در کوره قوس الکتریکی تا 100٪ قراضه شارژ کرد، از قراضه در حال رشد داخلی استفاده خواهد شد اما در بلندمدت صنعت باید بر معضل انتخاب بین این دو کوره غلبه کند.

عضویت در خبرنامه

اطلاع از آخرین اخبار و مقالات ویستا آسمان

اخبار و مقالات مرتبط

Related news & articles

آکادمی ویستا

دسته بندی دیرگدازها بر اساس خواص و کاربردهای آن

دیرگدازها موادی هستند که در برابر حرارت و قرار گرفتن در معرض درجات مختلف تنش و کرنش مکانیکی، تنش و کرنش حرارتی، خوردگی/ فرسایش ناشی از جامدات، مایعات و گازها، انتشار گاز و سایش مکانیکی در دماهای مختلف مقاوم هستند. به زبان ساده، آنها را مصالح ساختمانی می دانند که قادر به تحمل دمای بالا هستند. دیرگدازها معمولاً مواد غیر آلی غیر فلزی با نسوز بیش از 1500 درجه سانتیگراد هستند. آنها متعلق به سرامیکهای درشت دانه با ریزساختار هستند که از دانه های درشت تشکیل شده است. ساختار اصلی آنها، grog درشت دانه است که با مواد ریز به هم وصل شده است.محصولات نسوز نوع خاصی از سرامیک ها هستند که با هر سرامیک معمولی تفاوت دارند، عمدتاً به دلیل ساختار دانه درشت آنها که توسط ذرات گروگ بزرگتر به هم وصل شده توسط مواد میانی ریزتر (پیوند) تشکیل شده است.

آکادمی ویستا

ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ و تأثیر پارامترهای فرآیند بر آن

با در نظر گرفتن ویژگی‌های غیر خطی مواد ریفورمرتیوب با تغییرات دما و تأثیر سیال داخل و خارج ریفورمرتیوب، پیشنهاد می‌کنیم یک مدل جفت‌کننده حرارتی-سیال جامد و روش محاسبه برای ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ ایجاد کنیم. تئوری کوپلینگ چند میدانی برای تجزیه و تحلیل و مطالعه توزیع تنش سیال در ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ تحت شرایط مختلف فرآیند، دمای ورودی مختلف و نرخ جریان ورودی متفاوت استفاده می‌شود. ما دریافتیم که در شرایط عملیاتی گرم، به عنوان دمای ورودی سیال با افزایش دمای ریفورمرتیوب، حداکثر تنش معادل ساختار کلی ریفورمرتیوب به تدریج کاهش یافت. با افزایش تدریجی سرعت جریان، حداکثر تنش معادل ریفورمرتیوب به تدریج کاهش و سپس افزایش یافت. در این مقاله، تمام پارامترهای تکنولوژیکی که برای ریفورمرتیوب در هیدروژن ریفرمینگ از شرایط واقعی تولید ناشی می‌شوند، بنابراین نتایج تحقیق مرجع خاصی برای تولید ایمن ارائه می‌کند.

Leave A Comment