این پست را به اشتراک بگذارید :

آجر نسوز صنعتی یا آجر نسوز کوره ماده ای سرامیکی است که در محیط های دما بالا استفاده می شود. استفاده از این آجرها به دلیل این است که این آجرها قابل اشتعال نیستند و از طرف دیگر عایقی مناسب در برابر خروج و اتلاف حرارت می باشند. آجرهای نسوز در صنایع مختلفی استفاده می شود. از جمله این صنایع می ‌توان به فولادسازی، پتروشیمی، فلزات غیرآهنی، کوره های صنعتی، صنعت نفت، سیمان، شیشه و صنایع شیمیایی اشاره نمود.

جنس آجر نسوز صنعتی

آجرهای نسوز با توجه به صنعتی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند از جنس های مختلفی ساخته می شوند. از جمله این جنس ها می توان به: آجرهای منیزیتی (و زیر دسته های آن همچون منیزیا کربن و منیزیا کروم)، آجرهای آلومینا و آلومینا کربن، کراندوم، سیلیکا و … اشاره نمود.

تفاوت آجر نسوز (معمولی و ساختمانی) و آجر نسوز صنایع دما بالا

آجر نسوز صنایع دما بالا به نوعی از آجر نسوز می‌گوییم که برای استفاده در لایه آستر انواع کوره ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. آجر نسوز معمولی تنها لازم است که در برابر دمای بالا پایداری خود را حفظ کند و دوام بیاورد؛ اما آجر نسوز کوره و صنایع دمابالا لازم است علاوه بر تحمل دمایی بالا، رسانش حرارتی پایینی داشته باشد تا بتواند انرژی حرارتی را درون محفظه کوره حفظ کند. بنابراین یکی از وظایف مهم آجرهای مورد استفاده در کوره عایق بودن نسبت به حرارت است. در نتیجه این عایق بودن آجرها، دمای درون کوره حفظ و از افت دمای کوره جلوگیری می شود. برخی آجرها به گونه ای هستند که علاوه بر عایق بودن سطح آن ها به نحوی است که قابلیت بازتابش انرژی را دارد؛ از جمله این آجرها می توان به نوع آلومینایی اشاره نمود.

بدنه کوره ها، همواره به دلیل دمای بالای موجود در آن ها نیازمند یک لایه عایق سرامیکی هستند. دمای ذوب مواد سرامیکی بالاتر از دمای کاری کوره هاست. به همین دلیل سرامیک ها به عنوان عایق کوره ها استفاده می شود. می توان از سرامیک ها ملات درست نمود و سپس به عنوان لایه سرامیکی آن را بر بدنه کوره اعمال نمائیم. این لایه سرامیکی ایجاد شده پس از خشک شدن در بدن کوره به عنوان لایه عایق عمل می کند. اما استفاده از ملات همواره جوابگو نیست. چنانچه این مواد سرامیکی از قبل به صورت آجر تهیه شوند و سپس در بدنه کوره استفاده شوند مزایای همچون چیدمان بهتر و گاها خواص کیفی بالاتر را به همراه دارند. به این آجرهای تولید شده، آجر نسوز صنعتی می‌گویند.

روش تولید آجر نسوز صنعتی

همانطور که در تصاویر زیر مشاهده می کنید فرآیند تولید تا بازرسی کیفی آجرهای نسوز شامل شش مر حله: خردایش، اختلاط، شکل دهی، خشک کردن، پخت و نهایتا بازرسی می شود.

روش تولید آجر نسوز کوره
روش تولید آجر نسوز کوره
روش تولید آجر نسوز کو
روش تولید آجر نسوز کوره
روش تولید آجر نسوز کوره
روش تولید آجر نسوز کوره

ویژگی های آجر نسوز صنعتی

آجرهای نسوز صنعتی بنا به صنعتی که در آن مورد استفاده قرار میگیرند لازم است استاندارهای خاصی را پاس کنند. با توجه به اینکه این آجرها عموما در شرایط آمخرب همچون درون کوره ها به کار می روند لازم است علاوه بر مقاومت در برابر حرارت، در برابر سایر عوامل همچون ضربه، سایش و … نیز دوام بیاورند. از همین رو همانطور که در ادامه توضیح داده می شود این آجر ها انواع تست ها همچون: تست استحکام فشار سرد (CCS)، نسوز بودن تحت بار، نرخ تغییرات خطی، تخلخل ظاهری، چگالی حجمی و … را پاس می کنند.

آجر نسوز کوره فولادسازی

صنعت فولاد یکی از موارد پرکاربرد آجرهای نسوز است. صنایع فولادسازی با تجهیزات دمابالای زیادی در مراحل مختلف تولید در ارتباط هستند. به عنوان نمونه می توان در انواع کوره های ذوب فولاد، به کوره بلند، کوره احیا مستقیم، کوره دوار و … اشاره نمود. حال در مرحله بعدی نیاز است تا ذوب به ماشین ریخته گری مداوم منتقل شود. این فرآیند انتقال با کمک تجهیزاتی همچون پاتیل و تاندیش صورت گیرد. پاتیل ها و تاندیش ظرفیت چندین تن فولاد را دارند. بنابراین باید به اندازه کافی بزرگ باشند. این محفظه بزرگ لازم است در قسمتهای در تماس با مذاب، توسط آجر نسوز کوره ساخته شود.

علاوه بر پاتیل سایر تجهیزات همچون کنورتور، انواع تجهیزات حمل مذاب و … همگی نیاز به آجر نسوز صنعتی مخصوص به خود را دارند. در ادامه برخی از این نوع آجرهای مخصوص و کاربرد هر یک در تجهیزات در تماس با مذاب فولاد آورده می‌شود.

آجر مگنزیا- کربن

این آجرها از ترکیب مذاب خالص منیزیت و گرافیت طبیعی خالص تولید می شوند. سپس درحالی که چندین عامل ترکیب مقاوم در برابر اکسیژن به آن ها افزوده می شود، تحت فشار بالا، اشکال هندسی خاص موردنظر به آن ها داده می شود. این آجرهای مگنزیا‌کربن، قابل استفاده در کنورتور، کوره قوس و پاتیل هستند.

شماتیک چیدن آجر در کنورتور
شماتیک چیدمان آجر در کنورتور
آسترگذاری کف کنورتور
آسترگذاری کف کنورتور

با توجه به اینکه جایگزینی آجر نسوز کنورتور از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است، شرکت ویستا آسمان علاوه بر تامین ست آجرهای لازم مشاوره های تکمیلی و پشتیبانی های لازم پس از فروش را نیز به مشتریان و خریداران گرامی ارائه می دهد.

اسکوپ قراردادهای کنورتور:

 • طراحی
 • تامین ست کامل محصولات
 • پیش مونتاژ آستر کف کنورتور
 • راه اندازی اولیه کنورتور
 • ایجاد شرایط ابقای استاندارد ادامه عملکرد سیستم
 • سرویس فنی

آجر نسوز کوره قوس الکتریکی

کوره قوس از قسمت های مختلفی همچون: دیواره جانبی، لایه ایمنی، قسمت پایینی، ناحیه درب، لایه آستر پوششی و تحت سایش و نقاط داغ تشکیل می شود؛ در تمامی قسمت های ذکر شده می توان از آجر نسوز منیزیتی زینتر شده و همچنین آجر منیزیتی ذوب شده استفاده نمود. آجرهای مورد توصیه در این مورد کوره قوس آجرهای مگنزیا-کربن است که در ادامه جزئیات آن توضیح داده می‌شود.

البته در قسمتهایی همچون اجاقدان کوره و در مواردی همچون تعمیر داغ و یا سرد از جرم های ریختنی و تجهیزات گانینگ استفاده می شود. در قسمت سقف کوره قوس الکتریکی نیز می توان از آجر نسوز آلومینا نیز استفاده نمود. این آجرها عموما ترکیب شیمیایی در حدود 35 تا 45 درصد آلومینا دارند. مقادیر اکسید آهن در این ترکیبات پایین و در حدود 1 درصد است.

پاتیل در حال ذوب ریزی
آجر نسوز کوره قوس الکتریکی

آجر نسوز مگنزیا-کربن برای کوره قوس الکتریک

آجر نسوز صنعتی مورد استفاده در کوره قوس لازم است از ویژگی های خاصی برخوردار باشند.

1. رسانش حرارتی پایین و بنابراین عملکرد عایقی مناسب

2. عمر سرویسی بالا، سهولت استفاده

3. مشخصات محصول: دارا بودن استانداردهای لازم و شکل هندسی مناسب

4. قابل استفاده در انواع کوره ها با شکل های مختلف، قیمت مناسب همزمان با کیفیت بالا

کاربردهای آجر نسوز مگنزیا کربن

آجرهای مگنزیا کربن علاوه بر کوره قوس الکتریکی در انواع دیگر کوره ها نیز بسیار قابل اطمینان و پاسخگو هستند. از جمله این موارد می توان به 10 مورد زیر اشاره نمود:

1. کوره احتراق کربن در صنایع آلومینیوم

2. در مناطق پیشگرم و سیکلون های کوره دوار سیمان

3. عایق مخازن شیشه

4. انواع اجاق و کوره و همچنین فرهای پیتزا

5. انواع کوره های کک

6. کوره بلند

7. کوره گرمایش مجدد

8. کوره های آهک سازی

9. دودکش

10. سقف های کاذب

همانطور که در شکل زیر مشاهده می شود انواع آجرهای نسوز مگنزیا کربن و آلومینا مگنزیا با توجه به درخواست های مشتریان ساخته شده است.

آجرهای شکلدار کوره قوس با هندسه خاص
آجر نسوز صنعتی – آجر نسوز مگنزیا کربن
شماتیک کوره قوس الکتریکی
آجر نسوز کوره – آجر نسوز مگنزیا کربن

آجر نسوز مگنزیا-کربن برای کوره RH

آجر مگنزیا کروم عموما در کوره RH به کار برده می شود. با هدف حفظ Cr2O3 در برابر آلودگی محیطی، مگنزیا کربن ترجیحی با کربن پایین (C=2 ~ 5%) تولید شده که می تواند جایگزین آجر مگنزیا کروم شده و نتیجه مناسب پس از اعمال این محصول حاصل می شود.

اطلاعات فنی آجر کوره RH فولادسازی
آجر نسوز کوره – آجر نسوز مگنزیا-کربن برای کوره RH
شماتیک کوره RH
آجر نسوز کوره – آجر نسوز مگنزیا-کربن برای کوره RH

آجرهای نسوز کوره مورد استفاده برای سیستم پاتیل

دو نوع آجر نسوز صنعتی برای کاربرد در پاتیل فولادسازی بسیار مناسب هستند. آجر مگنزیا-کربن و آجر آلومینا-مگنزیا-کربن انتخاب‌های مناسبی برای کاربرد در پاتیل هستند. با توجه به اهمیت نصب اولیه مناسب آجر شرکت ویستا آسمان پاسخگوی تمامی سوالات مشتریان در زمینه نصب مناسب آجر نسوز کوره در پاتیل و انتخاب نوع مناسب آجر نسوز صنعتی با توجه به خواص مذاب می‌باشد.

اسکوپ قراردادها برای سیستم پاتیل:

 1. طراحی
 2. تامین ست کامل محصولات
 3. نصب
 4. ایجاد شرایط ابقای استاندارد ادامه عملکرد سیستم
 5. سرویس فنی
شماتیک چیدن آجر در پاتیل
شماتیک چیدمان آجر نسوز کوره در پاتیل

آجرهای نسوز MgO-CaO

مواد از میان منیزیت با خلوص و چگالی بالا، منیزیت دولومیت زینتر شده و یا دولومیت انتخاب می شوند. مطابق شرایط متفاوت کاربرد، خواص مناسب MgO و CaO، استفاده از پیوند بدون آب، شکل گیری در دمای مناسب و زینتر در دمای بالا انتخاب می شود. محصولات قابلیت ضد آهن پایین و ضد قلیایی تصفیه ثانویه، فعال سازی سولفورزدایی، فسفرزدایی، حذف ناخالصی ها از فولاد و خالص سازی مذاب را دارند. جهت استفاده در محفظه های داغ سیمانی، آجرهای نسوز کلسیم مگنزیا عطش زیادی به آجر سیمانی دارند، به آسانی به محفظه می چسبد و ضخامت یکنواختی دارد. محصولات مگنزیا کلسیم قابل اعمال بر کوره تصفیه فولاد زنگ نزن، از جمله کوره AOD تصفیه ثانویه، کوره VOD، پاتیل های LF-VD و غیره می باشد. در ناحیه سوختن محفظه داغ سیمانی این ماده به عنوان جایگزین آجرهای مگنزیا کروم استفاده می شود. البته اسکوپ استفاده این ماده بسیار وسیع تر از موارد ذکر شده است.

جدول دیتاشیت آجر نسوز MgO-CaO
آجر نسوز کوره – آجرهای نسوز MgO-CaO

آجر نسوز مگنزیا-کروم

آجر نسوز مگنزیا-کروم پخته شده از منیزیم با کیفیت بالا و مخلوط شارژ ریز معدنی کروم ساخته می شود. مطابق درخواست های متفاوت محتوی Cr2O3  تنظیم می شود. پایداری حرارتی محصول و عملکرد دما بالا رضایت بخش است. این ماده به طور گسترده در محفظه داغ سیمانی، کوره های متالورژی غیرآهنی و سایر موارد کاربرد دارد.

برای آجرهای نسوز صنعتی مگنزیا کروم پیوند مستقیم ماده اولیه خام معدنی کروم با ناخالصی پایین و منیزیت با کیفیت و خلوص بالا، شکل دهی فشار بالا و زینتر دما بالا با دمای بیشتر از 1700 درجه سلسیوس انتخاب می شود. عملکرد دما بالا رضایت بخش است و مقاومت به خوردگی سرباره متالورژیکی زیاد است. این ماده می تواند در خوردگی محفظه سیمانی مقاومت کند. این آجر به صورت گسترده در آسترگذاری کوره الکتریکی فولاد سازی، کوره متالورژیکی غیرآهنی، کوره دوار سیمانی و غیره استفاده می شود.

آجر نسوز مگنزیا کروم نیمه پیوند مجدد و پیوند مجدد کاملا یا جزئی در ماسه ذوب شده (محفظه داغ سنتز شده) به عنوان ماده اولیه استفاده می شود. مخلوط شارژ مناسب به همراه شکل دهی فشار بالا و پخت با دمای فوق العاده بالا در پارامترهای فرآیند ساخت انتخاب می شوند. محصولات درجه پیوند مناسب ذرات، استحکام بالا و پایداری حجمی مناسب دارد. این آجرها به صورت گسترده در تجهیزات تصفیه ثانویه همچون RH، VOD، AOD و همچنین کوره های متالورژی غیرآهنی استفاده می شود.

آجر مگنزیا کروم
آجر نسوز کوره – آجر نسوز مگنزیا-کروم
اطلاعات فنی آجر مگنزیا کروم
آجر نسوز صنعتی – آجر نسوز مگنزیا-کروم

آجر نسوز Non-Carbon پاتیل

عمر سرویس پاتیل های سنتی ساخته شده با آجر نسوز MgO-C و Al2O3-MgO تا حد زیادی حین تصفیه LF کاهش می یابد و کاهش دامنه بیشتر در فرآیند VD بعدی رخ می دهد. مطابق توسعه وضعیت فناوری تصفیه، روندی تدریجی جهت تطابق بلوک  Al2O3-Mgپیش شکلدهی شده و آجرهای  MgO-Cقسمت سرباره برای حوضچه مذاب پاتیل و سطح کاری کف پاتیل شکل گرفته است (1 تا 2 مرتبه تعویض سرباره در یک بار تایم خدماتی پاتیل مجاز است). تجارب نشان می دهند که روش چیدن یکپارچه نه تنها عمر سرویس پاتیل را به طور چشمگیری افزایش می دهد بلکه افزایش مقدار کربن و اجزا در مذاب فولاد را به طور موثر کنترل می کند و بهبود می بخشد که این مورد تاثیر زیادی در گداختن فولاد کم کربن، فوق کم کربن و غیره را داراست. به دلیل سایز بلوک پیش شکلدهی شده که دقیقا با آجرهای MgO-C یا Al2O3-MgO-C برابری می کند، این مورد برای ساخت مطلوب است؛ همچنین منحنی پخت محصول در حین سرویس به دلیل فرآیند مزوترمال انجام شده قبل خروج از کارخانه تغییر نمی کند.

جدول اطلاعات فنی آجر بدون کربن non-carbon
آجر بدون کربن non-carbon

آجر نسوز Al2O3-SiC-C در پاتیل انتقالی و قطار انتقال پاتیلی تورپدو

آجر Al2O3-SiC-C عمدتا برای پاتیل انتقالی، قطار انتقال پاتیلی تورپدو و علاوه بر این‌، به عنوان آجر چیدمانی مجرای تخلیه فولاد در کوره الکتریکی استفاده می شود. این آجر نسوز صنعتی یا آجر نسوز کوره محصول ویژگی ضد سایش، ضد شست و شو و ضد تشعشع حرارتی را دارد.

قطار انتقال پاتیلی تورپدو torpedo
آجر Al2O3-SiC-C
جدول اطلاعات فنی آجر Al2O3-SiC-C
آجر نسوز کوره – اطلاعات فنی آجر Al2O3-SiC-C کاربرد در کوره میکسر-فولاد داغ-مجرای تخلیه فولاد الکتیریکی
اجر نسوز مخصوص پاتیل انتقالی Torpedo
اطلاعات فنی آجر نسوز صنعتی مخصوص پاتیل انتقالی Torpedo

مزایای خرید آجر نسوز صنعتی یا آجر نسوز کوره از شرکت ویستا آسمان

ما در شرکت ویستا آسمان بر این باوریم که سود مشتریان باعث دوام کسب و کار ما می شود. بنابراین در خرید از شرکت ویستا آسمان اطمینان داشته باشید که علاوه بر تامین با کیفیت ترین آجر نسوز کوره ، حداکثر منافع خریداران نیز در نظر گرفته می شود تا بتوانند خرید به صرفه را تجربه کنند.

مزایای خرید آجر نسوز کوره از شرکت ویستا آسمان

 1. اطمینان از دریافت محصول با کیفیت، مطابق با استاندارد و دیتا شیت ها
 2. تجربه ای طولانی در امور مربوط به آجر نسوز صنعتی در کوره ها، فروش محصولات با دوام و تست شده
 3. تهیه آجر نسوز کوره صنعتی مطابق با قالب اختصاصی مشتری، بدون دریافت هزینه قالب سازی
 4. میزان اکسید آهن و تخلخل پایین. چگالی و نسوزندگی بالا
 5. تست استحکام فشاری سرد (CCS) بالا
 6. تلرانس ابعادی با دقت بالا
 7. کنترل کیفی سختگیرانه و مطابق با استانداردها
 8. بسته بندی با کیفیت بالا جهت سالم ماندن آجر
 9. خدمات پس از فروش و راهنمایی های لازم

کلیاتی در مورد انواع آجر نسوز صنعتی

در مواردی همچون انواع کوره ها که در آنها همواره با دمای بالا سروکار داریم لازم است از موادی استفاده کنیم که بتوانند این دما را تحمل کنند. سرامیک ها با توجه به تحمل دمایی بالا و خاصیت دیرگدازی که دارند مناسبترین گزینه هستند. این مواد که به نسوز و یا دیرگداز معروف هستند علاوه بر حفظ خواص استحکامی خود در دمای بالا، عایقی مناسب برای حرارت هستند و از خروج گرما از محفظه کوره جلوگیری می کنند.

بنابراین دیرگدازها مواد جامدی هستند که می توانند در برابر دماهای بالا مقاومت کنند و عملکرد مکانیکی خود را برای مدت زمان مورد نیاز در هر شرایطی حتی در تماس با مایعات یا گازهای خورنده حفظ کنند. دیرگدازها برای تمام فرآیندهای دما بالا مانند کارخانجات فولاد سازی، سیمان، شیشه و سرامیک ضروری هستند. انواع بسیار زیادی از دیرگدازها وجود دارند که برای برآورده کردن دما و فرآیند مورد نیاز هر کاربرد طراحی شده اند. دیرگدازها را می‌توان به روش‌های متعددی طبقه‌بندی کرد که رایج‌ترین آن‌ها بر اساس روش نصب ، نوع اتصال و ترکیب شیمیایی است. نسوزهای شکل دار یا آجرها در یک قالب از پیش تعریف شده فشرده می شوند و به همین ترتیب نصب می‌شوند، در حالی که نسوزهای بی شکل که معمولاً به عنوان مونولیتیک شناخته می شوند، به صورت پودر ارائه می شوند و در هنگام نصب به روش های ریختنی، ماله کشی، گانینگ، کوبیدنی، لرزشی و تزریقی اعمال می شوند.

دیرگدازهای اسیدی، بازی و خنثی

از اصطلاحات رایج در نسوزها اصطلاح: (اسیدی، بازی و خنثی) می باشد. طبقه بندی به اسیدی، بازی یا خنثی بر اساس برهمکنش ماده اولیه اصلی با آب است. دیرگدازهای اسیدی مانند مواد آلومینا سیلیکات، سیلیس و زیرکون معمولاً برای دماهای عملیاتی پایین تر از سایر نسوزها استفاده می شوند و هزینه تولید آنها بسیار کمتر است. دیرگدازهای بازی، از جمله اکسید منیزیم، اکسید دولومیت و اسپینل اغلب با کربن و گرافیت ترکیب می شوند و در محیط های بسیار قلیایی استفاده می شوند. آنها می توانند بالاترین دمای عملیاتی را تحمل کنند، اما مستعد هیدراتاسیون هستند و بنابراین نیاز به جابجایی مناسب دارند. از همین رو لازم است بسته بندی این نسوزها به خوبی صورت گیرد و تنها در موقع استفاده و نصب از بسته بندی خارج شوند. دیرگدازهای خنثی مانند دیرگدازهای کروم دار و آلومینا به دلیل دمای ذوب بالا، قیمت مناسب ​​و قابلیت استفاده در محیط های اسیدی و بازی به طور گسترده توسط صنایع فلزی مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجایی که تولید دیرگدازهای کرومیتی به دلیل نگرانی های زیست محیطی کاهش یافته است، دیرگدازهای آلومینا در دسترس ترین مواد خنثی هستند.

شما می توانید همواره جهت دریافت مشاوره در زمینه انتخاب و خرید آجر نسوز صنعتی یا آجر نسوز کوره مناسب در صنعت خود با ما تماس بگیرید.

آجر نسوز صنعتی از چه موادی ساخته می شوند؟

آجر نسوز کوره الزاما از مواد سرامیکی ساخته می شوند. مواد سرامیکی نسبت به سایر مواد دمای بالاتری را تحمل می‌کنند. آجرهای نسوز کوره لازم است علاوه بر تحمل دمایی بالا، عایق مناسبی نیز باشند تا بتوانند درجه حرارت کوره را حفظ کنند.

جنس و ترکیب شیمیایی آجر نسوز کوره چیست؟

بنا به صنعتی که آجرهای نسوز در آن به کار می رود جنس این آجرها تغییر می کند. این آجرها عموما از موادی همچون: منیزیت و ترکیبات وابسته همچون منیزیا-کربن و منیزیا کروم، آلومینا و آلومینا کربن، ترکیباتی همچون کراندوم، سیلیکا و سایر مواد سرامیکی و اکسیدها ساخته می شوند.

مزایای خرید آجر نسوز صنعتی از شرکت ویستا آسمان چیست ؟

1.اطمینان از دریافت محصول با کیفیت، مطابق با استاندارد و دیتا شیت ها
2.تجربه ای طولانی در امور مربوط به آجر نسوز صنعتی در کوره ها، فروش محصولات با دوام و تست شده
3.تهیه آجر نسوز کوره مطابق با قالب اختصاصی مشتری، بدون دریافت هزینه قالب سازی
4.میزان اکسید آهن و تخلخل پایین. چگالی و نسوزندگی بالا
5.تست استحکام فشاری سرد (CCS) بالا
6.تلرانس ابعادی با دقت بالا
7.کنترل کیفی سختگیرانه و مطابق با استانداردها
8.بسته بندی با کیفیت بالا جهت سالم ماندن آجر
9.خدمات پس از فروش و راهنمایی های لازم

عضویت در خبرنامه

اطلاع از آخرین اخبار و مقالات ویستا آسمان

اخبار و مقالات مرتبط

Related news & articles

آکادمی ویستا

کاربرد فرو منگنز در صنایع مختلف

فرو منگنز (Ferromanganese) یک آلیاژ آهنی است که از ترکیب آهن و منگنز تشکیل شده و به دلیل خواص منحصر به‌فرد خود، کاربردهای گسترده‌ای در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *