تجهیزات تخلیه مذاب از کوره بلند

این پست را به اشتراک بگذارید :

فولاد سازی به روش کوره بلند:

کوره بلند، آهن مذاب را با استفاده از سنگ آهن، کک، کلوخه، گندله و گدازه هایی مانند سنگ آهک، پیروکسنیت و کوارتزیت را با واکنش اکسیژن با هوای گرم شده تولید می کند. کل این فرآیند تولید آهن مذاب با خطرات ایمنی مختلفی مانند درگیری با تجهیزات سیار، سوختگی، آتش سوزی، لغزش و سقوط، قرار گرفتن در معرض گرد و غبار، دود، سر و صدا، گرما و گاز همراه است. درکنار فرآیند‌های اصلی (آهن‌سازی و فولادسازی)، فرآیندهای جانبی شامل کک‌سازی جهت تهیه ماده اولیه عملیات احیا و آگلومراسیون جهت آماده‌سازی سنگ معدن آهن نیز وجود دارند که در واقع خوراک مورد نیاز فرآیندهای اصلی را فراهم می‌کنند. این تکنولوژی مهم‌ترین شیوه تولید فولاد خام در جهان به‌شمار می‌آید و شیوه‌ای سنتی تولید است، از احیای غیرمستقیم آهن استفاده شود و سنگ‌آهن پس از فرآوری به همراه آهک و کک وارد کوره بلند شده و آهن خام یا چدن مذاب (Pig Iron) به دست می‌آید. در مرحله‌ بعد آهن خام در یک کانورتر به فولاد مذاب تبدیل شده، کربن و ناخالصی‌های دیگر آن به کمک اکسیژن خارج و فولاد خام (Crude Steel) تولید می‌‌شود.

چین یکی از اولین کشورهایی است که در قرن پنجم میلادی وجود کوره‌های بلند ذوب فلزات در آن گزارش شده است. در اروپا نیز قدمت کوره‌های بلند به قرون‌وسطی برمی‌گردد. در ایران اولین و بزرگ‌ترین کوره بلند متعلق به شرکت ذوب‌آهن اصفهان است که توسط شوروی سابق طراحی و ساخته‌شده است و کوره‌های بلند دیگر در ظرفیت‌های کوچک‌تر و با فنّاوری جدید توسط شرکت پوسکو کره جنوبی در ایران ساخته‌شده است. کوره‌های روسی به مدل‌های زنگ‌دار معروف هستند و کوره‌های کره‌ای بدون زنگ و با تکنولوژی به‌روزتری ساخته می‌شوند. مهم‌ترین هدف واحد کوره بلند، تولید چدن مذاب از سنگ‌آهن معدنی است به‌طوری‌که بتوان آن را در بخش فولادسازی و یا کارگاه چدن‌ریزی استفاده کرد. سنگ‌آهن، آگلومره، کک، آهک و کمک‌ذوب‌ها از دهانه‌ی بالایی کوره شارژ و هوای داغ از پایین به مخلوط شارژ دمیده می‌شود، دیگر کمک سوخت‌ها هم مانند گاز طبیعی و مازوت به فرآیند احیاء کمک می‌کنند. هوای گرم دمیده شده از پایین موجب سوختن کک و ایجاد واکنش شده و حرارت لازم جهت احیاء و ذوب سنگ‌آهن به وجود می‌آید.

سنگ‌آهن مذاب شده در پایین‌ترین قسمت کوره که بوته کوره نامیده می‌شود در دو سطح سرباره و چدن جمع شده و هرکدام به‌طور جداگانه و به‌تناوب از کوره تخلیه می‌شوند،چدن در سطح پایین و سرباره در سطح بالاتر بوته قرار می‌گیرد و پس از تخلیه، هرکدام در جوی مخصوصی که با نسوز مناسب آماده‌شده است، سرازیر می‌شوند. سپس به‌طور جداگانه در پاتیل‌های حمل چدن و سرباره تخلیه‌شده که پاتیل‌های سرباره با واگن به کارگاه دانه‌بندی منتقل و پاتیل‌های چدن جهت تولید فولاد به واحد فولادسازی ارسال می‌شوند. مهم‌ترین بخش‌های کوره بلند عبارت‌اند از:

  1. کارگاه اصلی کوره بلند
  2. کارگاه چدن‌ریزی
  3. کارگاه سرباره
  4. کارگاه آماده‌سازی پاتیل و تأسیسات بونکرها و ذخیره‌سازی مواد

سیر تحولی کوره های بلند:

اندازه کوره های بلند در طول قرن بیستم افزایش چشمگیری داشته است. در ابتدای قرن بیستم، کوره های بلند دارای قطر 4 تا 5 متر بودند و سالانه حدود 100000 تن مذاب بیشتر از سنگ معدن و کک تولید می کردند. در پایان قرن بیستم، بزرگترین کوره های بلند دارای قطر 14 تا 15 متر بوده و سالانه 3 تا 4 میلیون تن فلز داغ تولید می کردند. سیر تکامل شکل و ابعاد کوره بلند از دهه 1860 تا 1980 در شکل ذیل نشان  داده شده است. از اواسط دهه 1980، اندازه کوره بلند تقریباً در سطح مطلوب خود (3000-5000 متر مکعب) ثابت ماند.

در طول سال‌های گذشته از اولین کوره بلند تا به امروز اصول کار آن تفاوت چندانی نکرده است به همین دلیل طراحی ساختمان و تجهیزات آن تقریباً از همان اصول اولیه پیروی می‌کند.

تخلیه مذاب و تجهیزات مورد نیاز آن در کوره بلند:

تخلیه مذاب و تجهیزات آن در کوره بلند در سطح یا طبقه ای صورت می گیرد که مجرای تخلیه مذاب و سرباره در آن سطح واقع شده است.  عملکرد موثر کوره بلند به طور مستقیم به عملکرد بی وقفه تجهیزات ریخته گری آن از جمله ماشین سوراخ کاری مجرای تخلیه مذاب (Tap Hole Drilling ) بستگی دارد. ما با بهره گیری از طراحی ماشین آلات سوراخ کاری مجرای تخلیه مذاب هیدرولیک مدرن، کیفیت، قابلیت اطمینان و اتوماسیون فرآیندهای تکنولوژیکی عملیات کوره بلند را تضمین میکنیم. ماشین آلات سوراخ کاری مجرای تخلیه مذاب مجهز به پانچر هیدرولیک می باشند که در ترکیب با ابزارهای سرواخ کاری مناسب، بدون در نظر گرفتن نوع مخلوط سوراخ، یک خط صاف و یکنواخت تشکیل می دهند.

ابزارهای استاندارد سوراخ کاری عملکرد فوق العاده ای را در همه شرایط نشان می دهند تا سوراخ های مجرای تخلیه را به صورت تمیز، کارآمد و مقرون به صرفه باز کنند. برای شرایط خاص، ما همچنین ابزارهای اختصاصی سفارشی را تولید می کنیم که مطابق با شرایط مجرای تخلیه ساخته شده است. تجهیزات و قطعات یدکی جهت تخلیه مذاب در کوره بلند به شرح ذیل می باشد:

  1. ماشین سوراخ کاری مجرای تخلیه مذاب
  2. قطعات یدکی و لوازم جانبی
  3. سر مته
  4. میله

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ماشین آلات تخلیه مجرای کوره بلند، قطعات یدکی، سرمته، میله و…. با ما در تماس باشید.

عضویت در خبرنامه

اطلاع از آخرین اخبار و مقالات ویستا آسمان

اخبار و مقالات مرتبط

Related news & articles

آکادمی ویستا

کاربرد فرو منگنز در صنایع مختلف

فرو منگنز (Ferromanganese) یک آلیاژ آهنی است که از ترکیب آهن و منگنز تشکیل شده و به دلیل خواص منحصر به‌فرد خود، کاربردهای گسترده‌ای در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *