کوره نورد پوشری:مواد نسوز برای عملکرد بهینه

دیرگدازها نقش مهمی در مهار مصرف انرژی و بهبود راندمان کوره نورد پوشری دارند. طول عمر پوشش نسوز و کارایی کوره گرمایش مجدد تا حد زیادی به انتخاب مناسب، کیفیت و نصب صحیح مواد نسوز در کوره بستگی دارد. کوره های گرمایش مجدد برای کارخانه های نورد به طور سنتی با مواد نسوز سخت (متراکم) مانند آجر، ریخته گری، گنیت، شاتکریت و غیره روکش می شوند . دیرگدازهای کوره گرمایش مجدد باید بتوانند در برابر عمل جامدات و گازهای ساینده در دماهای بالا مقاومت کنند. با توجه به ترکیبات مختلف شرایط عملیاتی که در آن از دیرگدازها در کوره استفاده می شود، استفاده از طیف وسیعی از مواد نسوز با خواص مختلف امری ضروری است. آجرهای نسوز آلومینا بالا، آجر نسوز شاموت، آجر نسوز عایق برخی از مواد نسوز مورد استفاده در کوره‌های گرمایش مجدد هستند.

این پست را به اشتراک بگذارید :

دیرگدازها نقش مهمی در مهار مصرف انرژی و بهبود راندمان کوره نورد پوشری دارند. طول عمر پوشش نسوز و کارایی کوره گرمایش مجدد تا حد زیادی به انتخاب مناسب، کیفیت و نصب صحیح مواد نسوز در کوره بستگی دارد. کوره های گرمایش مجدد برای کارخانه های نورد به طور سنتی با مواد نسوز سخت (متراکم) مانند آجر، ریخته گری، گنیت، شاتکریت و غیره روکش می شوند . دیرگدازهای کوره گرمایش مجدد باید بتوانند در برابر عمل جامدات و گازهای ساینده در دماهای بالا مقاومت کنند. با توجه به ترکیبات مختلف شرایط عملیاتی که در آن از دیرگدازها در کوره استفاده می شود، استفاده از طیف وسیعی از مواد نسوز با خواص مختلف امری ضروری است. آجرهای نسوز آلومینا بالا، آجر نسوز شاموت، آجر نسوز عایق برخی از مواد نسوز مورد استفاده در کوره‌های گرمایش مجدد هستند.

انتخاب نسوز مهمترین مورد برای ساخت کوره نورد پوشری است زیرا طول عمر کوره به طور مستقیم به کیفیت دیرگداز بستگی دارد.

در ادامه به انواه نسوز مصرفی در کوره نورد پوشری به همراه توضیحات آنها می پردازیم:

1-پوشش سقف هات زون
1-1-آجر نسوز 50% آلومینا:

آجر نسوز 50 درصد آلومینا نوعی آجر نسوز است که حاوی 50 درصد آلومینا است. در کاربردهای با دمای بالا مانند کوره، کوره و شومینه استفاده می شود. آجر نسوز آلومینا 50 درصد دارای ویژگی‌های ظرفیت ذخیره گرما زیاد و سرعت خزش کوچک است[1]. آجر نسوز با دمای بالا ساخته شده توسط نسوزهای CH با محتوای 50-75٪ Al2O3 نمونه ای از 50٪ آجر نسوز آلومینا است[1]. آجر آلومینا بالا 50% AL2O3 با استفاده از بوکسیت و خاک رس تولید می شود. این یک مقاوم در برابر ساینده و مقاوم در برابر سرباره است[3]. آجر نسوز سیمان/ملات نسوز، 50% آلومینا، Accoset 50، 10 LBS نمونه دیگری از آجر نسوز 50% آلومینا است[2]. دارای 50٪ آلومینا و آجرهای نسوز با چسب شیمیایی / سرامیکی سیمان / ملات نسوز است که می تواند در برابر دما تا 1500 درجه سانتیگراد (2732 درجه فارنهایت) مقاومت کند[6].

نسوزهای کوره نورد پوشری- 
1-1-آجر نسوز 50% آلومینا
نسوزهای کوره نورد پوشری-
1-1-آجر نسوز 50% آلومینا

2-1-آجر نسوز 85% آلومینا:

آجر نسوز ۸۵ درصد آلومینا نوعی آجر نسوز است که حاوی ۸۵ درصد آلومینا است. در کاربردهای با دمای بالا مانند کوره، کوره و شومینه استفاده می شود. آجر نسوز آلومینا 85 درصد دارای ویژگی های عالی مانند عملکرد در دمای بالا، مقاومت در برابر خوردگی و سایش عالی، چگالی ظاهری بالا، محتوای آهن کم و غیره است. آجر TDS 75% و 85% با آلومینا بالا دارای نسوز در زیر بار 0.2mpa(℃) 1520، تخلخل 22%، چگالی ظاهری ≥2.7 گرم بر سانتی متر مکعب و قدرت خرد شدن سرد (mpa) ≥60[1 است. ]. آجر نسوز 85 درصد آلومینا بالا ساخته شده توسط KT Refractories دارای چگالی ظاهری 2.8 گرم بر سانتی متر مکعب، تخلخل ظاهری 20 درصد و قدرت خرد شدن سرد 80 مگاپاسکال است[2]. آجرهای آلومینای بالا با پیوند شیمیایی 85% Al2O3 به دلیل خواص منحصر به فردشان برای ملاقه فولادی برای کاربردهای کوره آلومینیوم مذاب مناسب هستند[4].

نسوزهای کوره نورد پوشری- 
1-1-آجر نسوز 85% آلومینا
نسوزهای کوره نورد پوشری-
1-1-آجر نسوز 85% آلومینا

3-1-نسوزهای castable

نسوزهای castable نوعی دیرگداز یکپارچه است که می توان از آن برای ایجاد آستر در انواع کوره ها و کوره ها استفاده کرد[1]. نسوزهای castable را می‌توان به زیر دسته‌های زیر طبقه‌بندی کرد: معمولی، کم آهن، کم سیمان، و عایق برای نصب با تفنگ یا دستی[1]. طیف گسترده ای از مواد اولیه وجود دارد که نسوزهای castable از آن مشتق می شوند، از جمله شاموت، آندالوزیت، بوکسیت، مولیت، کوراندوم، آلومینا تبولار، کاربید سیلیکون و هر دو پرلیت و ورمیکولیت می توانند برای اهداف عایق استفاده شوند. ریخته گری های متراکم در درجه های مختلف مناسب برای طیف خاصی از شرایط عملیاتی موجود هستند[2]. Foundry Service فقط قطعات ریخته گری با کیفیت بالا، خالص و با چگالی بالا را می فروشد که برای کاربردهای ساختاری با دمای بالا مناسب است[2]. LOUCAST 3000 Degree Castable Refractory یک ملات نسوز ریخته گری متراکم است که درجه حرارت آن 3000˚F[3] است. Mizzou Castable Plus یک ریخته گری با آلومینا بالا است که در برابر سایش مقاوم است و در برابر سرباره های متعدد مقاومت خوبی دارد[4]. سیمان نسوزهای castable RUTLAND یک سیمان مخلوط خشک فوق العاده قوی است که از نظر شیمیایی به سختی آجر گیر و خشک می شود[5]. نسوزهای castable در کوره نورد پوشری برای صنعت فولاد استفاده می شود[6].

نسوزهای کوره نورد پوشری- نسوزهای castable
نسوزهای کوره نورد پوشری- نسوزهای castable

2-پوشش سقف ورودی
1-2-آجر نسوز 50% آلومینا

توضیحات مربوط به این نوع دیرگداز در بخش 1 مفصلا داده شده است. اما در اینجا به بررسی خصوصیات اصلی این نوع از آجر نسوز می پردازیم:

آجرهای نسوز 50 درصد آلومینا دارای خواص زیر هستند:

 • R.U.L. (نسوز تحت بار) آجر آلومینا بالا 50% AL2O3 1400 درجه سانتیگراد است[3].
 • ضریب انبساط حرارتی این نوع آجر بسیار پایین است که به آجرها اجازه می دهد تا در برابر دماهای بالا بدون ایجاد تغییر شکل یا انبساط که باعث تغییر عملکرد آجر پس از سرد شدن می شود مقاومت کنند[6].
 • بررسی خواص دمای بالا آجر نسوز آلومینا آغشته به محلول‌های اکسید و نمک نشان داد که 58% آجر نسوز آلومینا دارای رسانایی حرارتی 50±370 [1] است.
 • آجر نسوز 50 درصد آلومینا بالا در آستر کوره های کوره، جعبه های آتش و شومینه استفاده می شود[5].
 • آجر TDS 75% و 85% با آلومینا بالا دارای نسوز تحت بار 0.2mpa(℃) 1520، تخلخل 22%، چگالی ظاهری ≥2.7 گرم بر سانتی متر مکعب و قدرت خرد شدن سرد (mpa) ≥60[. 4].
 • آجر آلومینا بالا 50% AL2O3 یک مقاوم در برابر ساینده و مقاوم در برابر سرباره است[3].

2-2- آجر نسوز 85% آلومینا:

در بخش 1-2 بطور مفصل به توضیحات این نوع از دیرگداز مورد استفاده در کوره نورد پرداخته شداما در اینجا به سایر کاربردهای این نوع از آجر نسوز می پردازیم:

آجرهای نسوز آلومینا 85 درصد کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف دارند. در اینجا برخی از کاربردهای معمولی آجرهای نسوز آلومینا 85% آورده شده است:

 • سقف کوره های قوس الکتریکی
 • ملاقه های فولادی
 • کوره دوار سیمان و خنک کننده آن
 • کوره آهک پزی
 • کوره ذوب اهن
 • اجاق گاز داغ
 • صنایع نسوز
 • پتروشیمی/پالایشگاه
 • معدن
 • متالورژی
 • تولید سیمان
 • ملاقه های فولادی مایع

آجرهای آلومینا بالا 85% به دلیل عملکرد دمایی بالا، مقاومت در برابر خوردگی و سایش عالی، چگالی ظاهری بالا و محتوای آهن کم شناخته شده‌اند[1][5]. آنها با پخت بوکسیت ساخته می شوند که به طور طبیعی حاوی ترکیبی از اکسید آلومینیوم و خاک رس کائولینیتی است که یک خاک رس متشکل از سیلیس لایه ای است. هنگامی که این ماده پخته می شود، ترکیبی از آلومینا و مولیت ایجاد می کند که همانطور که هست برای ایجاد آجر استفاده می شود[6].

3-2-نسوزهای castable

مزایای استفاده از نسوزهای castable نسبت به آجر نسوز عبارتند از:

 • فرآیند ساخت ساده: نسوزهای castable فرآیند ساخت را ساده کرده و هزینه های تولید را در مقایسه با آجرهای نسوز کاهش می دهند[1].
 • تطبیق پذیری در شکل: نسوزهای castableرا می‌توان در محل مخلوط کرد و در قالب‌هایی با هر شکلی ریخت، و شکل آن‌ها را نسبت به آجرهای سنتی تطبیق‌پذیرتر می‌کند[2].
 • ساختار یکپارچه: دیرگدازهای قابل ریخته‌گری را می‌توان در جای خود ریخته و ساختاری یکپارچه ایجاد می‌کند که درز و بدون ترک است که از بین رفتن گرما و تراوش نمک، سودا و خاکستر[2].
 • اتصالات کمتر: نسوزهای castable درزهای کمتری نسبت به آجرهای سنتی دارند که می توانند گرما یا هوا را نشت کنند[2].
 • استفاده آسان: نسوزهای رینسوزهای castable آسان برای استفاده و مخلوط کردن هستند و قیمت مناسبی دارند[2][5].
 • خواص عایق: نسوزهای castable با چگالی پایین، رسانایی حرارتی پایینی دارند و برای کار در دمای بالا یا برای پوشش پشتیبان استفاده می‌شوند، که در پشت ریخته‌گری‌های متراکم یا آجرکاری یافت می‌شود[6].
 • مواد خام همه کاره: نسوزهای castable را می توان از طیف گسترده ای از مواد خام، از جمله شاموت، آندالوزیت، بوکسیت، مولیت، کوراندوم، آلومینا تبولار، کاربید سیلیکون و پرلیت و ورمیکولیت برای مقاصد عایق استفاده کرد. 6].

3-آستر کاری دیوار جلو
1-3-آجر نسوز 50% آلومینا
2-3-آجر نسوز 85% آلومینا
3-3-نسوزهای castable
4-3-ملات نسوز

ملات نسوز نوعی ملات است که برای چسباندن آجرهای آتش‌نشانی و عایق‌های الیاف سرامیکی در کاربردهای با دمای بالا مانند شومینه، آتش‌دان، دودکش و کوره استفاده می‌شود. در اینجا برخی از جزئیات در مورد ملات نسوز از نتایج جستجو آمده است:

 • سیمان نسوز 15 پوند، 2700 درجه فارنهایت، ملات نسوز مرطوب با دمای بالا تنظیم کننده هوا برای اتصال آجرهای آتش و عایق الیاف سرامیکی. آجر، سرامیک، کربن نمونه ای از ملات نسوز موجود در آمازون است[1].
 • ملات نسوز تنون یک ملات خشک و از پیش مخلوط شده است که به طور خاص مهندسی شده است تا خواص مقاومت حرارتی منحصر به فردی داشته باشد. از آن برای شومینه، چاله آتش، دودکش، پارگی، آجر، خاک رس و غیره استفاده می شود. دارای مقاومت حرارتی بالایی تا 2550 درجه فارنهایت است[2].
 • ملات نسوز ترکیبی از سیمان، ماسه، خاک نسوز و سایر مواد تخصصی مانند آلومینات کلسیم است. برای چسباندن آجرهای آتشین و عایق الیاف سرامیکی در کاربردهای با دمای بالا استفاده می شود[3].
 • آجر نسوز سیمان/ملات نسوز، 50% آلومینا، 10 LBS نمونه ای از ملات نسوز موجود در آمازون است. این یک سیمان / ملات آجر نسوز با چسب شیمیایی / سرامیکی با حداکثر دمای سرویس تا 3000 ℉ [4] است.
 • ملات مرطوب سیمان نسوز 3000 یک راه حل عالی برای چسباندن آجرکاری به یک واحد جامد است و درجه حرارت آن تا 3000 درجه سانتیگراد است. ملات (شکل مرطوب) یا ریخته گری (شکل خشک) برای چسباندن آجرهای نسوز یا عایق الیاف سرامیکی استفاده می شود[5].
 • LOUCAST 3000 Degree Castable Refractory یک ملات نسوز ریخته گری متراکم با درجه حرارت 3000 درجه فارنهایت است. دارای آهن کم و خلوص بالا است[6].
نسوزهای کوره نورد پوشری- ملات نسوز
نسوزهای کوره نورد پوشری- ملات نسوز

4-آستر کاری دیوار کناری
1-4-آجر نسوز 50% آلومینا
2-4-آجر نسوز 85% آلومینا
3-4-نسوزهای castable
4-4-ملات نسوز

5-پوشش پایین منطقه داغ
1-5-آجر نسوز 85% آلومینا
2-5-آجر نسوز 90% آلومینا

آجر نسوز 90 درصد آلومینا نوعی آجر نسوز است که حاوی 90 درصد آلومینا است.

 • Rescal 90 XD-G یک آجر سوخته با آلومینا بالا است که حاوی 90٪ آلومینا است[3].
 • آجر آلومینا بالا حاوی 90٪ – 99.8٪ آلومینا مقاومت عالی در برابر سایش، شیمیایی و جوی را برای استفاده در دماهای تا 3400 درجه فارنهایت ارائه می دهد.
 • KT Refractories آجرهای نسوز آلومینا بالا، 70٪ تا 90٪ آجرهای نسوز آلومینا را ارائه می دهد. آجرهای آلومینا بالا دارای ویژگی‌های عالی مانند عملکرد در دمای بالا، مقاومت در برابر خوردگی و سایش عالی، چگالی ظاهری بالا و محتوای آهن کم هستند[5][6].
 • آجر TDS 75% و 85% آلومینا بالا دارای نسوز بودن تحت بار 0.2mpa(℃)، 1520 است. تخلخل (%), 22; چگالی ظاهری (g/cm3)، ≥2.7؛ قدرت خرد کردن سرد (mpa)، ≥60 [1].

آجرهای نسوز آلومینا 90% در کاربردهای با دمای بالا مانند کوره، کوره و شومینه استفاده می شود. آنها به دلیل عملکرد در دمای بالا، مقاومت در برابر خوردگی و سایش عالی، چگالی ظاهری بالا و محتوای آهن کم خود شناخته شده اند[4][5][6].

آجرهای نسوز آلومینا 90 درصد کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف دارند.

 • کوره ذوب اهن
 • اجاق گاز داغ
 • سقف کوره های قوس الکتریکی
 • ملاقه های فولادی
 • کوره دوار سیمان و خنک کننده آن
 • کوره آهک پزی
 • کوره های سرامیک
 • مخازن شیشه ای
 • بوته برای ذوب طیف وسیعی از فلزات

آجرهای نسوز آلومینا بالا حاوی 90٪ – 99.8٪ آلومینا مقاومت عالی در برابر سایش، شیمیایی و جوی را برای استفاده در دماهای تا 3400 درجه فارنهایت ارائه می دهند [4][5]. آنها برای پوشش کوره هایی که تا دمای 1850 درجه سانتیگراد کار می کنند مناسب هستند و از مزایای مقاومت بالا در اکسیداسیون و کاهش اتمسفر برخوردار هستند.

نسوزهای کوره نورد پوشری- آجر نسوز 90% آلومینا
نسوزهای کوره نورد پوشری- آجر نسوز 90% آلومینا

3-5-نسوزهای castable

6-پوشش پایین ورودی
1-6-آجر نسوز شاموتی

آجر نسوز شاموت نوعی آجر نسوز است که از خاک رس شاموت که نوعی خاک رس است که در اثر هوازدگی و کهنه شدن خاک نسوز به وجود می آید ساخته می شود. در

 • آجرهای نسوز شاموت حاوی بین 30 تا 55 درصد آلومینا هستند که به آنها مقاومت حرارتی بسیار قوی، مقاومت در برابر شوک حرارتی و مقاومت در برابر سایش می دهد[4].
 • آجرهای نسوز شاموت برای پوشش سطوح با درجه حرارت بالا و ساییدگی بالا مانند کارخانه های آهن و فولاد، ذوب فلزات غیرآهنی و کوره های دوار سیمان استفاده می شود[2][5].
 • فرآیند ساخت آجر نسوز شاموت از منابع خاک رس طبیعی و کائولن توسعه یافته است[3].
 • آجرهای نسوز Chamotte توسط شرکت Atashpooya.co که متخصص در ساخت محصولات نسوز است، تولید می شود[1].
 • آجرهای آتش نسوز نسوز شاموت را می توان به عنوان پوشش صورت داغ که مستقیماً در معرض گرما قرار می گیرد یا به عنوان لایه عایق پشتیبان در کارخانه های آهن و فولاد، ذوب فلزات غیرآهنی و کوره های دوار سیمان استفاده کرد[5].
 • آجرهای شاموت در داخل محفظه های فوق گرم قرار می گیرند تا آن محفظه ها را پوشش داده و عایق بندی کنند و کارایی آنها را به حداکثر برسانند[6].

آجرهای نسوز شاموت دارای چندین ویژگی هستند که آنها را برای کاربردهای با دمای بالا مناسب می کند، از جمله:

 • مقاومت در برابر شوک حرارتی بالا: آجرهای نسوز شاموت نسبت به بسیاری از انواع دیگر کاشی‌ها مقاومت در برابر شوک حرارتی بالاتری دارند و آن‌ها را برای استفاده در کاربردهای با دمای بالا مناسب می‌سازد[2].
 • مقاومت بالا در برابر دماهای بالا: آجرهای نسوز شاموت برای پوشش سطوح با درجه حرارت بالا و سایش بالا ضروری هستند، زیرا مقاومت بالایی در برابر دماهای بالا دارند[1].
 • دوام: آجرهای نسوز شاموت ماندگاری بالایی دارند و به راحتی قابل استفاده هستند و به راحتی می توان آنها را به اشکال دلخواه تبدیل کرد[3].
 • هدایت حرارتی پایین: آجرهای نسوز شاموت دارای رسانایی حرارتی پایینی هستند که عملکرد عایق حرارتی عالی را به آنها می دهد[3].
 • مقاومت در برابر سرباره بزرگ: آجرهای نسوز شاموت دارای مقاومت سرباره زیادی هستند که آنها را برای استفاده در کارخانه های آهن و فولاد، ذوب فلزات غیرآهنی و کوره های دوار سیمان مناسب می کند[2][5].
 • خواص عایق: آجرهای آتش عایق نسوز شاموت را می توان به عنوان پوشش صورت داغ که مستقیماً در معرض گرما قرار می گیرد یا به عنوان لایه عایق پشتیبان استفاده کرد و آنها را برای استفاده در کاربردهای با دمای بالا مانند شومینه ها مناسب می کند[5].
 • پردازش آسان: آجرهای نسوز شاموت را می توان به راحتی به شکل های دلخواه پردازش کرد و آنها را برای استفاده در طیف گسترده ای از کاربردها مناسب می کند[3].
نسوزهای کوره نورد پوشری- آجر نسوز شاموتی
نسوزهای کوره نورد پوشری- آجر نسوز شاموتی

2-6-آجر نسوز 85% آلومینا
3-6-نسوز castable

7-لایه ایمنی
1-7-آجر نسوز شاموت
2-7-آجر نسوز 50% آلومینا
3-7-آجر نسوز عایق

آجر نسوز عایق نوعی آجر نسوز است که برای مقاصد عایق کاری در کاربردهای با دمای بالا استفاده می شود. در اینجا برخی از جزئیات در مورد آجرهای نسوز عایق از نتایج جستجو آمده است:

 • آجرهای نسوز عایق که به آجرهای نسوز، آجر نسوز یا IFB نیز معروف هستند، در کاربردهای دمای بالا از 2000 درجه فارنهایت (1093 درجه سانتیگراد) تا 3200 درجه فارنهایت (1760 درجه سانتیگراد) استفاده می شوند. آجرهای نسوز از خاک رس نسوز با خلوص بالا و سایر مواد خام سرامیکی بر اساس استانداردهای بین المللی ساخته می شوند و برای کار در دماها و اتمسفرهای مختلف تا 3000 درجه فارنهایت مناسب هستند[1].
 • آجرهای نسوز عایق دارای ارزش عایق بالا، استحکام عالی در دماهای محیط و بالا، مقاومت فشاری و خرد شدن سرد بالا، هدایت حرارتی پایین و ابعاد دقیق هستند[1].
 • آجر نسوز عایق آماکو دارای ابعاد 9×4-1/2 در x 2-1/2 اینچ بوده و از ارزش عایق بالایی برخوردار است. آجر نسوز از استحکام ساختاری خوبی برخوردار است و باید در دمای کمتر از 2600 درجه فارنهایت استفاده شود[2].
 • آجرهای نسوز عایق سبک وزن هستند و به راحتی می توان آنها را با ابزارهای دستی استاندارد اصلاح یا برش داد[1].
 • آجرهای آتش عایق نسوز شاموت را می توان به عنوان پوشش صورت داغ که مستقیماً در معرض گرما قرار دارد یا به عنوان لایه عایق پشتیبان در کارخانه های آهن و فولاد، ذوب فلزات غیرآهنی و کوره های دوار سیمان استفاده کرد[6].
 • آجرهای نسوز عایق معمولاً در مصارف مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می شوند[1].

آجرهای نسوز عایق برای مقاصد عایق کاری در کاربردهای با دمای بالا مانند شومینه، چاله آتش، دودکش و کوره استفاده می شود. آنها به دلیل ارزش عایق بالا، استحکام عالی در دماهای محیطی و بالا و هدایت حرارتی پایین خود شناخته می شوند[1][2].

4-7-عایقcastable

عایق castable نوعی نسوز یکپارچه است که برای مقاصد عایق کاری در کاربردهای با دمای بالا استفاده می شود.

 • ریخته گری نسوز INSUL CAST Delta Crete یک قالب ریخته گری عایق مخلوط خشک است که غیر محلول در آب است و A.S.T.M را برآورده می کند و از آن فراتر می رود. الزامات C-401 برای استحکام و ایمنی سازه. این در یک بسته 50 پوندی [1] ارسال می شود.
 • Foundry Service & Supplies یک خط کامل از ریخته گری های عایق حرارتی بالا (یکپارچه) ارائه می دهد که برای استفاده در برنامه های مختلف از 2000 درجه فارنهایت [2] رتبه بندی شده اند.
 • مواد نسوز ریخته گری عایق به دلیل رسانایی حرارتی کم ذاتی و همچنین سهولت کاربرد و نگهداری، کلید فرآیندهای صرفه جویی در انرژی هستند[3].
 • از ریخته گری های نسوز می توان برای ایجاد آسترهای یکپارچه در انواع کوره ها و کوره ها استفاده کرد. آنها را می توان بیشتر به زیر مجموعه های زیر طبقه بندی کرد: معمولی، کم آهن، کم سیمان، و عایق برای نصب با تفنگ یا دستی. طیف گسترده ای از مواد اولیه وجود دارد که ریخته گری های نسوز از آن مشتق می شوند، از جمله شاموت، آندالوزیت، بوکسیت، مولیت، کوراندوم، آلومینا جدولی، کاربید سیلیکون و هر دو پرلیت و ورمیکولیت می توانند برای مقاصد عایق استفاده شوند [4].
 • Mizzou® Castable Plus یک ریخته گری با آلومینا بالا است که در برابر سایش مقاوم است و در برابر سرباره های متعدد مقاومت خوبی دارد. پس از حرارت دادن به دماهای بالا، به جای انقباض، انبساط را نشان می دهد[5].
 • U.S. LITE WATE 23 یک نسوز ریخته گری عایق با درجه حرارت 2300 درجه فارنهایت است. این برای استحکام طراحی شده است و در یک بسته 30 پوندی عرضه می شود[6].

عایق castableation Castable برای مقاصد عایق کاری در کاربردهای با دمای بالا مانند شومینه، چاله آتش، دودکش و کوره استفاده می شود. آنها به دلیل هدایت حرارتی کم، سهولت کاربرد و نگهداری شناخته شده اند[1][3].


5-7-ملات نسوز

8-پوشش عایق
1-8-عایق آجر نسوز
2-8-عایقcastable

9-بلوک مشعل
1-9-عایقcastable
2-9-ملات نسوز

10-دودکش گاز
1-10- نسوز castable

11- کف کوره نورد از نوع پوشری

1-11- بلوک نسوز ریخته گری ذوب شده

نسوزهای ریخته گری ذوب شده نوعی مواد نسوز هستند که با فرآیند الکتروفیوزینگ و ریخته گری تولید می شوند.

 • دیرگدازهای ریخته گری ذوب شده از ذوب مخلوط مواد خام با ترکیب مورد نظر در کوره الکتریکی در دمای بالا تولید می شوند[3].
 • مواد خام با خلوص بالا که با دقت انتخاب شده اند در کوره های نوع Heroult ذوب می شوند و در قالب ریخته می شوند تا مواد نسوز ریخته گری ذوب شده را تشکیل دهند[1].
 • پس از ریختن مواد مذاب در قالب ها، حفره های انقباضی در خنک سازی ایجاد می شود که می توان آن ها را با ماده پرکننده پر کرد یا به حال خود رها کرد[2].
 • دیرگدازهای ریخته گری ذوب شده AZS پرمصرف ترین مواد در کوره های ذوب شیشه، کوره های سرخ کردنی و گاهی برخی از کارخانه های ریخته گری هستند[4].
 • C104 یک نسوز ریخته گری ذوب شده، منیزیت کروم است که ویژگی های منحصر به فردی مانند مقاومت در برابر خوردگی، فرسایش و سوء استفاده مکانیکی را ارائه می دهد[5].
 • استفاده از نسوزهای ریخته گری ذوب شده آسان است و می توان آنها را در اشکال مختلف ریخته گری کرد[6].

نسوزهای ریخته گری ذوب شده در کاربردهای با دمای بالا مانند کوره های ذوب شیشه، کوره های سرخ کردنی و کارخانه های ریخته گری استفاده می شوند. آنها به دلیل خواص منحصر به فرد خود مانند مقاومت در برابر خوردگی، فرسایش و سوء استفاده مکانیکی شناخته شده اند[4][5].

مزایای استفاده از دیرگدازهای ریختگی ذوب شده نسبت به سایر انواع مواد نسوز عبارتند از:

 • چگالی و استحکام بالا: دیرگدازهای ریخته گری ذوب شده در مقایسه با انواع دیرگدازهای معمولی مانند دیرگدازهای پیوندی، چگالی و استحکام بسیار بالایی دارند که به دلیل فرآیند جوش الکتریکی است.
 • مقاومت در برابر خوردگی، فرسایش و سوء استفاده مکانیکی: دیرگدازهای ریخته گری ذوب شده خواص منحصر به فردی مانند مقاومت در برابر خوردگی، فرسایش و سوء استفاده مکانیکی را ارائه می دهند[5].
 • استفاده آسان: استفاده از نسوزهای ریخته گری ذوب شده آسان است و می توان آنها را در اشکال مختلف ریخته گری کرد[4][6].
 • مقاومت در برابر درجه حرارت بالا: نسوزهای ریخته گری ذوب شده برای استفاده در کاربردهای با دمای بالا مانند کوره های ذوب شیشه، کوره های سرخ کردنی و کارخانه های ریخته گری مناسب هستند[4][5].
 • دمای ذوب پایین: فاز شیشه در دیرگدازهای ریخته گری ذوب شده در کاهش دمای ذوب، گسترش دامنه دمای ریخته گری و کاهش تنش حرارتی نقش دارد[3].

به طور کلی، نسوزهای ریخته گری ذوب شده در مقایسه با سایر انواع مواد نسوز، استحکام، مقاومت در برابر خوردگی و سهولت استفاده را ارائه می دهند. آنها برای استفاده در کاربردهای با دمای بالا مانند کوره های ذوب شیشه، کوره های سرخ کردنی و کارخانه های ریخته گری ایده آل هستند[1][2][5].

نسوزهای ریخته گری ذوب شده را می توان در کاربردهایی غیر از کوره های ذوب شیشه استفاده کرد. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • دیرگدازهای ریخته گری ذوب شده در برابر شوک حرارتی، خوردگی و فرسایش مقاوم هستند و آنها را برای پوشش کوره های فولادسازی، کوره های سیمان و سایر کاربردهای در دمای بالا مناسب می سازد.
 • مواد AZS ریخته گری ذوب شده دیرگدازهای ترجیحی برای ناحیه کوره در تماس با مذاب شیشه هستند، اما می توانند در سایر کاربردهای دمای بالا نیز استفاده شوند[5].
 • دیرگدازهای ریختگی ذوب شده به دلیل پایداری شیمیایی، نفوذناپذیری و مقاومت در برابر خوردگی و فرسایش، دیرگدازهای ارجح در تماس با مذاب شیشه هستند[6].

به طور کلی، دیرگدازهای ریخته گری ذوب شده همه کاره هستند و می توانند در انواع کاربردهای دمای بالا فراتر از کوره های ذوب شیشه استفاده شوند. آنها در مقایسه با سایر انواع مواد نسوز، استحکام، مقاومت در برابر خوردگی و سهولت استفاده را ارائه می دهند[1][2][5].

نسوزهای کوره نورد پوشری- بلوک های ذوب ریخته گری شده
نسوزهای کوره نورد پوشری- بلوک های ذوب ریخته گری شده

شرکت ویستا اسمان تامین کننده انواع نسوزهای مصرفی در کوره های نورد پوشری. جهت استعلام موجودی و کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

عضویت در خبرنامه

اطلاع از آخرین اخبار و مقالات ویستا آسمان

اخبار و مقالات مرتبط

Related news & articles

Пин Ап Казино Официальный Сайт – Играйте в Онлайн Казино Pin Up и Открывайте Мир Бесконечных Возможностей и Потрясающих Выигрышей!

Содержимое Пин Ап казино игровые автоматы Ставки на спорт онлайн ➤ Букмекерская контора Pin Up в Казахстане Пинап в Казахстане – профессиональная фотосессия в стиле

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *